Bitcoin a nejistá budoucnost. Tohle jsou faktory, které ještě zahýbou cenou

Bitcoin

Bitcoin Zdroj: profimedia

Strmý růst vystřídal začátkem roku 2018 stejně strmý propad. Z něj se kryptoměny postupně oklepávají. Jaká je budoucnost bitcoinu a dalších kryptoměn? Masivní pokles jejich ceny jen podtrhuje význam otázky na vývoj a další směřování. Kurz bitcoinu zajímá i některé významné osobnosti světa byznysu. John McAfee, zakladatel firmy na výrobu antivirového softwaru, dokonce tvrdí, že do konce roku 2020 bude jeden bitcoin stát milion dolarů. Jinak prý sní vlastní penis.

Podle kritických hlasů, mezi něž patří například nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman, není bitcoin a jiné kryptoměny ničím jiným než jedním velkým Ponziho schématem (podvodná investiční operace - pozn. red.). Tyto hlasy mu předpovídají brzký cenový kolaps až k nule.

Jiný nositel prestižní ceny Robert Schiller na Světovém ekonomickém fóru v Davosu dodal, že takové umírání bitcoinu může trvat ještě dlouhá léta, což slova o rychlém krachu Ponzi schématu nabourává.

Graf s aktuálním kurzem bitcoinu najdete zde >>>

Propagátor bitcoinu Andreas Antonopoulos dodává, že bitcoin se již od svého počátku vyvíjí v překotném střídání bublin a jejich krachů. „V dosavadní historii bitcoinu jsme viděli už šest bublin, přičemž po prasknutí každé z nich stál bitcoin výše než na jejím začátku,“ míní jeden z nejuznávanějších odborníků na kryptoměny Andreas Antonopoulos.

Všechny tyto odhady jsou však vzhledem k výkyvům ceny bitcoinu pořád ale jen hádáním budoucnosti. Existuje přitom několik faktorů, které mohou cenu poslat výrazně nahoru i podkopat v souladu s katastrofickými scénáři. „Býci“ i „medvědi“ tak argumentům a trendům níže uvedeným budou zákonitě dle svého sentimentu přisuzovat odlišnou váhu.

Faktory, které mají vést k růstu kurzu bitcoinu


Halving

V květnu 2020 čeká bitcoin takzvané půlení, tedy snížení počtu nově vygenerovaných bitcoinů na polovinu z 1800 na 900 mincí denně.

Bleskové transakce pomocí Lightning Network

Bitcoin má nakročeno k implementaci funkce superrychlých a superlevných transakcí. Takzvaná Lightning Network totiž počítá s tím, že každou, byť sebemenší transakci není nutné natrvalo zavést do blockchainu, jehož provoz spotřebuje více elektřiny než mnohé státy.

Transakční poplatky totiž dosud místy během cenových bublin dosahovaly až několika dolarů, což je pro menší platby neúnosné. Celkové poplatky za platbu bitcoinem by tak s nasazením Lightning Network měly výrazně klesnout. Ba co více, funkce by mohla přivábit k bitcoinu fintechové firmy.

Kdo pomocí Lightning Network propojí co nejvíce podniků a uživatelů, tedy zprostředkuje levné platby co nejvíce majitelům bitcoinu, může se tak stát svého druhu dominantní platební bránou ve světě kryptoměn.

Investice do bitcoinu přes fondy

Americká Komise pro cenné papíry řeší několik žádostí o povolení činnosti burzovně obchodovatelných fondů navázaných na bitcoin. Ty by do světa kryptoměn mohly přilákat velké množství nového kapitálu.

Vše o kryptoměnách najdete zde >>>

Hackerské útoky

Ve světě kryptoměn nejsou výjimkou kyberútoky, zejména pak na burzy a směnárny digitálních měn.

Například v roce 2014 poslalo vykradení bitcoinů z tehdy největší burzy na světě Mt. Gox hodnotu této digitální měny z přibližně tisícovky dolarů na polovinu a v dalším průběhu roku až na pětinu.

Zahlcenost systému transakcí

V době vrcholného růstu hodnoty bitcoinu dosahovala velikost průměrného transakčního poplatku klidně i deset dolarů. Takové hodnoty jej činí pro běžné placení nepoužitelným, situace se výrazně zlepšila v lednu 2018. Technologie blockchainu nicméně v současnosti není příliš dobře nastavena na efektivní zvyšování své transakční kapacity, s tímto problémem se snaží vypořádat prakticky všechny digitální měny.

Spekulace kolem machinací s valutou tether

Náladě investorů nepřidává ani vyšetřování provozovatelů kryptoměnové burzy Bitfinex ze strany amerických úřadů. Ta si totiž kvůli usnadnění obchodování vydává vlastní digitální měnu tether, která prakticky vzato funguje jako žeton v kasinu sloužící ke směně „výhry“ za standardní peníze.

Tether má být navázán na dolar v poměru 1:1. Problém je, že firma nedoložila auditem, že disponuje dostatkem dolarů ke krytí tetheru.

Bitcoin tak může být na burzách nakupován za „měnu“, jejíž hodnota je nižší, než se udává. Tím by mohla utrpět i hodnota samotného bitcoinu. Jeho zastánci na druhou stranu tuto situaci přirovnávají k bankovnímu systému částečných rezerv, kdy ani peníze na běžných bankovních účtech nejsou vždy kryty odpovídajícím množstvím hotovosti. Kdyby si všichni klienti bank chtěli vybrat své prostředky najednou, na všechny nezbyde.

HODL aneb Ještě dlouhodobější perspektiva


Bez ohledu na momentální výkyvy ceny bitcoinu má tato kryptoměna zarputilé zastánce, kteří uvažují v horizontu ne měsíců, ale let.

Z pohledu obyvatel zemí prvního světa totiž obecně vypadá potenciál a přínos kryptoměn jako takových sice leckdy pochybně, jenže jak říká jejich propagátor Andreas Antonopoulos, na světě existují stovky milionů lidí, bez přístup k bankovním službám, případně žijí ve státech zchvácených obrovskou inflací či pod nadvládou autoritářských režimů, které kontrolují peněžní toky ještě přísněji než západní instituce.

Ve všech těchto případech prý může bitcoin představovat lepší řešení, než různou mírou regulace zatížené "cenzurované" bankovnictví.

Neméně „býčí“ přístup ukazuje John McAfee, zakladatel stejnojmenné společnosti na tvorbu antivirových programů. Ten na twitteru dříve uvedl, že pokud bitcoin nebude stát do konce roku 2020 milion dolarů, sní vlastní penis. O tom, jak se jeho předpověď naplňuje, informuje speciální portál. 

Ethereum, litecoin, IOTA – vystřelit mohou i další zajímavé projekty

Bitcoin není jedinou zajímavou kryptoměnou, kterou stojí za to sledovat. Jakkoliv je nejznámější a nejhodnotnější, jeho pozici se pokusí ohrozit také ethereum. Jeho blockchain totiž slouží jako platforma pro programování takzvaných chytrých kontraktů a oblíbily si ji zejména startupy. Přes ethereum je například relativně snadný úpis nových digitálních mincí, de facto jde o alternativu primárního úpisu akcií.

Prosadit se chce ale také například litecoin, dash či bitcoin cash. Všechny kryptoměny sázejí na výhodu levnějších a rychlejších transakcí v porovnání s bitcoinem.

Jeho situaci ale může výrazně zlepšit nasazení zmiňované Lightning Network. Problém škálování, tedy přizpůsobení blockchainu případnému ohromnému nárůstu počtu transakcí, ale musejí dříve či později řešit všechny zmiňované projekty.

Odlišný přístup ale volí digitální měna IOTA, která strukturu blockchainu, decentralizované účetní knihy, nahrazuje řešením nazvaným tangle. To prakticky eliminuje nutnost transakčních poplatků, respektive zapojení těžařů do chodu celého systému plateb.