Bitcoin a budoucnost - jak se má vyvíjet cena kryptoměn | E15.cz

Bitcoin a nejistá budoucnost. Tohle je sedm faktorů, které ještě zahýbou cenou

Bitcoin a nejistá budoucnost. Tohle je sedm faktorů, které ještě zahýbou cenou
Bitcoin
• 
ZDROJ: profimedia

vaj

Strmý růst vystřídal začátkem roku 2018 stejně strmý propad. Jaká je budoucnost bitcoinu a dalších kryptoměn? Masivní pokles jejich ceny jen podtrhuje význam otázky na vývoj a další směřování. Kurz bitcoinu zajímá i některé významné osobnosti světa byznysu. John McAfee, zakladatel firmy na výrobu antivirového softwaru, dokonce tvrdí, že do konce roku 2020 bude jeden bitcoin stát milion dolarů. Jinak prý sní vlastní penis.

Podle kritických hlasů, mezi něž patří například nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman, není bitcoin a jiné kryptoměny ničím jiným než jedním velkým Ponziho schématem (podvodná investiční operace - pozn. red.). Tyto hlasy mu předpovídají brzký cenový kolaps až k nule.

Jiný nositel prestižní ceny Robert Schiller na Světovém ekonomickém fóru v Davosu dodal, že takové umírání bitcoinu může trvat ještě dlouhá léta, což slova o rychlém krachu Ponzi schématu nabourává.

Graf s aktuálním kurzem bitcoinu najdete zde >>>

Propagátor bitcoinu Andreas Antonopoulos dodává, že bitcoin se již od svého počátku vyvíjí v překotném střídání bublin a jejich krachů. „V dosavadní historii bitcoinu jsme viděli už šest bublin, přičemž po prasknutí každé z nich stál bitcoin výše než na jejím začátku,“ míní jeden z nejuznávanějších odborníků na kryptoměny Andreas Antonopoulos.

Bitcoin a cena v roce 2018

Předpovědi z konce roku tvrdí, že bitcoin v pořádné bublině vlastně ještě ani není. Odhady jeho ceny pro letošní rok se pohybovaly od 40 to 100 tisíc dolarů za jednu digitální minci. Jiné analýzy jsou uměřenější. Datový analytik Xoel López Barat na základě technické analýzy kurzu bitcoinu uvedl, že nejpravděpodobnější cena na konci roku 2018 je 25 až 90 tisíc dolarů.

Hodnota kryptoměn spadla, jejich těžba se ale pořád vyplatí. Čtěte, co je k tomu potřeba

Všechny tyto odhady jsou však vzhledem k výkyvům ceny bitcoinu pořád ale jen hádáním budoucnosti. Existuje přitom několik faktorů, které mohou cenu poslat výrazně nahoru i podkopat v souladu s katastrofickými scénáři. „Býci“ i „medvědi“ tak argumentům a trendům níže uvedeným budou zákonitě dle svého sentimentu přisuzovat odlišnou váhu.

Faktory, které mají vést k růstu kurzu bitcoinu


Bleskové transakce pomocí Lightning Network

Rok 2018 je rokem, kdy má bitcoin nakročit k implementaci funkce superrychlých a superlevných transakcí. Takzvaná Lightning Network totiž počítá s tím, že každou, byť sebemenší transakci není nutné natrvalo zavést do blockchainu, jehož provoz spotřebuje více elektřiny než mnohé státy.

Kryptoměny: v čem spočívá jejich přínos a využití? Tuhle otázku by si měli položit nejen začátečníci

Transakční poplatky totiž dosud místy dosahovaly až několika dolarů, což je pro menší platby neúnosné. Celkové poplatky za platbu bitcoinem by tak s nasazením Lightning Network měly výrazně klesnout. Ba co více, funkce by mohla přivábit k bitcoinu fintechové firmy.

Kdo pomocí Lightning Network propojí co nejvíce podniků a uživatelů, tedy zprostředkuje levné platby co nejvíce majitelům bitcoinu, může se tak stát svého druhu dominantní platební bránou ve světě kryptoměn.

Investice do bitcoinu přes fondy

Počátkem roku přistálo na stůl americké Komise pro cenné papíry několik žádostí o povolení činnosti burzovně obchodovatelných fondů navázaných na bitcoin. Ty by do světa kryptoměn mohly přilákat velké množství nového kapitálu.

Vše o kryptoměnách najdete zde >>>

Trend se nevyhnul ani Česku. Koncem ledna oficiálně zahájil svůj činnost Kryptofond, investiční fond obchodující s bitcoinem, litecoinem, etherem, monerem a dalšími kryptoměnami.

Bitcoinové futures

K raketovému růstu bitcoinu v závěru loňského roku mimo jiné přispěla očekávání spojená se zahájením obchodování s jeho takzvanými futures (dohoda zavazující kupujícího koupit komoditu nebo finanční nástroj v předem určeném čase - pozn. red.) na hlavních amerických burzách. Šlo o první symbolické prolnutí bitcoinu a Wall Street, které přispívá k vnímání bitcoinu coby nového a legitimního aktiva.

Právě symbolická hodnota je v tomto případě neméně důležitá, neboť vypořádání sjednaných kontraktů neprobíhá v kryptoměně, ale dolarech. Jinými slovy, s bitcoiny jako takovými „vlci z Wall Street“ neobchodují. 

Investice do bitcoinu – příliš lákavé riziko. Volatilita z něj dělá obchodní příležitost

Letos by mohla obchody s kryptoměnovými futures zavést například i technologická burza Nasdaq a další parkety v jiných částech věta. Spekuluje se také o zahájení obchodování s kontrakty na cenu jiných kryptoměn než bitcoinu, konkrétně pak etheru či litecoinu.

Bitcoin na nových burzách

Zájem o spuštění vlastních služeb umožňujících obchodování s kryptoměnami navíc oznámila ruská banka Sberbank, podobným směrem se má vydat také instituce Goldman Sachs.

Bankovnictví se radikálně mění. Čtěte o pěti trendech, které budou letos hýbat fintechem

V Česku začíná působit nová burza kryptoměn NakamotoX, nákupy bitcoinu a dalších kryptoměn umožní také v zahraničí populární služba RobinHood. To všechno jsou faktory, které zpřístupňují kryptoměny novému okruhu zájemců.

Těžba kryptoměn láká velké hráče

Zkraje roku oznámily vstup do byznysu kolem kryptoměn také společnosti Kodak a Samsung. Ty konkrétně chtějí vydělávat na těžbě digitálních měn, když Kodak představil své vlastní zařízení pro těžbu kryptoměn a Samsung oznámil záměr pro tato zařízení vyrábět čipy.

Konec vánočních a novoročních výprodejů

Před Vánoci řada investorů prodávala bitcoin, aby vybrala masivní zisky. Podobný scénář nastal i během ledna, kdy se řada obyvatel jihovýchodní Asie před oslavami čínského Nového roku zbavila kryptoměn, aby měla peníze na dárky pro příbuzné. Tyto lednové výprodeje a poklesy kurzu bitcoinu se opakují již několik let v řadě.

Bitcoin se dokáže z propadů ceny rychle oklepat

Masivní pád kurzu bitcoinu není v uplynulých pěti letech žádnou výjimkou. Obvykle trvalo měsíc až dva, než se jeho cena po propadu o třicet a více procent vrátila na nová maxima.

Podívejte se, jak se v lednu vyvíjela cena kryptoměn:

Krytpoměny mají za sebou dramatický měsíc

Pád bitcoinu - co může způsobit další propad


Prasknutí bubliny

Argumenty kritiků kryptoměn zdůrazňují, že růst ceny bitcoinu a dalších digitálních měn připomíná „letadlo“. Lidé je nakupují ne kvůli jejich funkčnosti jako takové, ale jen s vidinou dalšího zhodnocení. Jinými slovy, lidé přikupují bitcoiny jen proto, aby je o něco později mohli prodat těm, kteří do letadla přiskočí později. Příliv nových „duší“ přitom může například vlivem všeobecné paniky ustat.

Zahlcené burzy

Počátek roku 2018 ale ukázal, že i když se najde zájemců o koupi kryptoměn dost a dost, svých bitcoinů či jiných digitálních mincí se jen tak dočkat nemusejí.

Bitcoin a blesková finanční smrt

Burzy totiž nestíhaly odbavovat všechny nové registrace, takže řada uživatelů čekala na možnost obchodovat s kryptoměnami dlouhé týdny. Tato skutečnost sama o sobě škrtí příliv nového kapitálu do odvětví.

Regulace vlád

Volání po přísnější regulaci nakládání s digitálními měnami zaznívá jak z Koreje, Číny, tak například i od členů Evropské centrální banky či britské premiérky Mayové.

Přísnější regulace kryptoměn však sama o sobě nemusí znamenat postavení kryptoměn zcela mimo zákon, spíše se jen pokusí snížit riziko praní špinavých peněz či financování terorismu prostřednictvím valut, jež jsou pseudo- či zcela anonymní. Příkladem je například zákaz obchodování z anonymních účtů v Jižní Koreji.

Hackerské útoky

Ve světě kryptoměn nejsou výjimkou kyberútoky, zejména pak na burzy a směnárny digitálních měn.

Karel Fillner: Nakoupené bitcoiny si okamžitě uložte do peněženky

Například v roce 2014 poslalo vykradení bitcoinů z tehdy největší burzy na světě Mt. Gox hodnotu této digitální měny z přibližně tisícovky dolarů na polovinu a v dalším průběhu roku až na pětinu.

Zahlcenost systému transakcí

V době vrcholného růstu hodnoty bitcoinu dosahovala velikost průměrného transakčního poplatku klidně i deset dolarů. Takové hodnoty jej činí pro běžné placení nepoužitelným, situace se výrazně zlepšila v lednu 2018. Technologie blockchainu nicméně v současnosti není příliš dobře nastavena na efektivní zvyšování své transakční kapacity, s tímto problémem se snaží vypořádat prakticky všechny digitální měny.

Karel Fillner: Použitelných kryptoměn je sotva pár desítek

Jejich aktuálně nízké poplatky za platby souvisejí do značné míry s tím, že na rozdíl od bitcoinu nejsou tolik rozšířené. Řešení problému škálovatelnosti, tedy přizpůsobení blockchainu mohutnému nárůstu počtu plateb, představuje výše nastíněná Lightning Network. Její nasazení se však může zpozdit či provázet nečekané technické problémy.

Spekulace kolem machinací s valutou tether

Náladě investorů nepřidává ani vyšetřování provozovatelů kryptoměnové burzy Bitfinex ze strany amerických úřadů. Ta si totiž kvůli usnadnění obchodování vydává vlastní digitální měnu tether, která prakticky vzato funguje jako žeton v kasinu sloužící ke směně „výhry“ za standardní peníze.

Tether má být navázán na dolar v poměru 1:1. Problém je, že firma nedoložila auditem, že disponuje dostatkem dolarů ke krytí tetheru.

Andreas Antonopulos: Technologii bitcoinu nedokáží banky pořádně využít

Bitcoin tak může být na burzách nakupován za „měnu“, jejíž hodnota je nižší, než se udává. Tím by mohla utrpět i hodnota samotného bitcoinu. Jeho zastánci na druhou stranu tuto situaci přirovnávají k bankovnímu systému částečných rezerv, kdy ani peníze na běžných bankovních účtech nejsou vždy kryty odpovídajícím množstvím hotovosti. Kdyby si všichni klienti bank chtěli vybrat své prostředky najednou, na všechny nezbyde.

Panika a samonaplňující se proroctví

Kombinace všech výše uvedených negativních faktorů nakonec může vést k vyvolání paniky vedoucí k hromadným prodejům. To srazí cenu ještě níže, prohloubí paniku, spustí další vlnu výprodejů a tak stále dokola. Tím klíčovým faktorem se pak stává kolektivní jednání pod vlivem emocí, nikoliv fundamentální vlastnosti té které kryptoměny.

HODL aneb Ještě dlouhodobější perspektiva


Bez ohledu na momentální výkyvy ceny bitcoinu má tato kryptoměna zarputilé zastánce, kteří uvažují v horizontu ne měsíců, ale let.

Z pohledu obyvatel zemí prvního světa totiž obecně vypadá potenciál a přínos kryptoměn jako takových sice leckdy pochybně, jenže jak říká jejich propagátor Andreas Antonopoulos, na světě existují stovky milionů lidí, bez přístup k bankovním službám, případně žijí ve státech zchvácených obrovskou inflací či pod nadvládou autoritářských režimů, které kontrolují peněžní toky ještě přísněji než západní instituce.

Glosa Jana Vávry: Bičování bitcoinu

Ve všech těchto případech prý může bitcoin představovat lepší řešení, než různou mírou regulace zatížené "cenzurované" bankovnictví.

Neméně „býčí“ přístup ukazuje John McAfee, zakladatel stejnojmenné společnosti na tvorbu antivirových programů. Ten na twitteru dříve uvedl, že pokud bitcoin nebude stát do konce roku 2020 milion dolarů, sní vlastní penis. O tom, jak se jeho předpověď naplňuje, informuje speciální portál. 

Ethereum, litecoin, IOTA – vystřelit mohou i další zajímavé projekty

Bitcoin není jedinou zajímavou kryptoměnou, kterou stojí za to sledovat. Jakkoliv je nejznámější a nejhodnotnější, jeho pozici se pokusí ohrozit také ethereum. Jeho blockchain totiž slouží jako platforma pro programování takzvaných chytrých kontraktů a oblíbily si ji zejména startupy. Přes ethereum je například relativně snadný úpis nových digitálních mincí, de facto jde o alternativu primárního úpisu akcií.

Prosadit se chce ale také například litecoin, dash či bitcoin cash. Všechny kryptoměny sázejí na výhodu levnějších a rychlejších transakcí v porovnání s bitcoinem.

Daniel Drahotský: Bitcoin může skončit stejně jako tulipánové cibulky v 17. století

Jeho situaci ale může výrazně zlepšit nasazení zmiňované Lightning Network. Problém škálování, tedy přizpůsobení blockchainu případnému ohromnému nárůstu počtu transakcí, ale musejí dříve či později řešit všechny zmiňované projekty.

Odlišný přístup ale volí digitální měna IOTA, která strukturu blockchainu, decentralizované účetní knihy, nahrazuje řešením nazvaným tangle. To prakticky eliminuje nutnost transakčních poplatků, respektive zapojení těžařů do chodu celého systému plateb. Také cena valuty IOTA koncem loňského roku prudce vystřelila, aby v lednu 2018 prošla výraznou korekcí.

Karel Fillner: Bitcoin a bublina? Jako uchovatel hodnoty je jen těžko překonatelný

Autor: vaj
 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!