Blockchain svým potenciálem přesahuje svět kryptoměn. U bank ale může narazit, říká expert

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Ilustrační foto
2
Fotogalerie

V souvislosti s potenciálem kryptoměn se často skloňuje technologie blockchain, což je základ fungování hlavních digitálních měn. Využít pro své potřeby by tuto databázi nové generace chtěly banky, maloobchodní řetězce, ale i čínské instituce. Čtěte, čím je tato technologie zajímavá.

Blockchain je decentralizovaný řetězec, respektive účetní databáze, do které se zaznamenávají všechny transakce s danou měnou. Tyto záznamy na sebe chronologicky navazují a řetězec tak neustále roste. Co je nejdůležitější, umožňuje předejít "padělkům" a neoprávněným transakcím.

Blockchain - co to je a jaké má výhody

Jednou z vlastností blockchainu je jeho transparentnost. Blockchain je sdílený mezi všemi uživateli, což má zabránit tomu, aby někdo mohl svévolně přesměrovat tok transakcí.

Kurz bitcoinu sledujte na aktuálním grafu zde >>>

Správnost údajů v řetězci díky tomu ověřuje ohromné množství na sobě nezávislých počítačů po celém světě. Jakmile tak do blockchainu informace (blok transakcí) jednou vstoupí, nemůže už být změněna.

Taková změna by se ihned projevila na zápisech dalších bloků, čehož by si ostatní uživatelé všimli a zabránili tomu.

Jak funguje blockchain

Na principu kontroly těchto údajů a zapojování nových bloků do řetězce plateb stojí takzvaná těžba (mining) kryptoměn

Pro správné a bezpečné fungování blockchainu je tedy žádoucí využívat co nejvíce nezávislých počítačů (uživatelů), které budou kryptoměny těžit. V takovém případě je prakticky nemožné, aby jedna mocná entita začala údaje v databázi falšovat.

Takové vlastnosti jsou lákavé pro finanční domy, ale například i dodavatele v maloobchodě, kteří chtějí disponovat spolehlivou databází a sledovat například stav a rozvoz zboží. 

Blockchain a poplatky

Aby ale mělo zájem na správě konkrétního blockchainu co nejvíce subjektů, což by vedlo k jeho větší decentralizaci, je třeba je motivovat. Nejlépe finančně. Konkrétně v případě bitcoinu má tedy nárok na odměnu každý, kdo svým výpočetním výkonem "přispívá" k fungování bitcoinového blockchainu.

Vše o kryptoměnách čtěte zde >>>

Součástí odměny jsou kromě nově vygenerovaných "mincí" také poplatky, které uživatelé u každé transakce platí. Jejich výše není fixní, odvíjí se vždy o od vytíženosti sítě v konkrétním čase. Kdo chce potvrzení transakce za pár minut, může si za to připlatit.

Blockchain ovšem není spojen jen s bitcoinem, ale také s dalšími digitálními měnami. Příkladem je třeba ethereum, každá měna má svůj vlastní řetězec transakcí. Je dokonce možné se například od bitcoinu "odštěpit" a mít svůj vlastní blockchain s mírně upravenými pravidly. To je příklad kryptoměn bitcoin cash.

Blockchain peněženka a prohlížeč (explorer)

Prohlížet a vyhledávat v řetězci bitcoinových transakcí lze například na stránce Blockchain.info. Daná doména současně provozuje i bitcoinovou peněženku.

Kritika blockchainu 

Ne všichni ale sdílejí nadšení z vizí, kde všude by blockchain mohl kromě kryptoměn fungovat.

"Nikdo zatím nepřišel s jeho pořádným využitím,“ tvrdí investiční analytik Kai Stinchcombe, zakladatel společnosti True Link Financial. Konkrétně ohledně využití blockchainu bankami je potom skeptický respektovaný propagátor bitcoinu Andreas Antonopoulos.  

"Tato technologie žádnou změnu v globálně regulovaném bankovnictví nepřinese. Banky totiž nedokáží implementovat systém plateb, který je současně otevřený, mezinárodní a nepodléhající kontrole a cenzuře. Nemohou to udělat ze stejných důvodů, z jakých třeba své finanční nástroje nezpřístupňují lidem bez dokladů jejich totožnosti. Zkrátka jim to nedovolují pravidla, nehledě na technologii," řekl Antonopoulos v rozhovoru pro E15.

Na podzim 2019 si ale pojem blockchain získal pozornost díky slovům čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten prohlásil, že Čína by měla aspirovat na pozici světové jedničky ve využití této inovace.