Britům vstup zakázán. Největší kryptoměnová burza Binance působí v Británii nelegálně

Logo kryptoměnové burzy Binance

Logo kryptoměnové burzy Binance Zdroj: profimedia.cz

Společnost Binance, provozovatel největší kryptoměnové burzy světa, má potíže. Britský úřad, který dohlíží na finanční sektor, jí zakázal nabízet služby tamním zákazníkům.

„Binance Markets Limited, která je součástí širší skupiny Binance Group, nemá povolení poskytovat na území Spojeného království jakékoli regulované aktivity,“ uvedl úřad Financial Conduct Authority o víkendu na webových stránkách.

Regulátor rovněž v oznámení varoval spotřebitele, aby si dali pozor na inzerci na internetu a na sociálních sítích, která jim slibuje vysoké výnosy z investic do kryptoměn a souvisejících produktů. „Většina firem, které inzerují a nabízí investice do kryptoaktiv, k tomu nemá povolení od FCA,“ napsal úřad na svém webu.

FCA nemůže regulovat přímo jednotlivé kryptoměny, jako jsou například bitcoin či ether. Dohlíží však na činnost burz a dalších finančních subjektů, které nabízejí obchodování s kryptoaktivy, a regulovat tak může obchodování například s termínovými kontrakty alias futures, opcemi či contracts for difference (CFD čili smlouvami přikazujícími prodávajícímu zaplatit kupujícímu rozdíl mezi aktuální hodnotou aktiva a jeho hodnotou k okamžiku uzavření smlouvy – pozn. red)

Pro poskytování takovýchto finančních služeb je potřeba licence, kterou však žádná z firem ze skupiny Binance na území Velké Británie nemá. Burza Binance by tak správně neměla otevírat obchodní účty britským občanům a ani jim své služby propagovat.

Skupina Binance své služby nabízí přes web binance.com. Jedná se o centralizovanou burzu, která klientům vedle spekulací na pohyb kryptoměn poskytuje například i digitální peněženku, spořící účty a také půjčky. Nabízí také nákup umění v podobě non-fungible tokenů, zkráceně NFT čili nezastupitelných tokenů.

Zatímco Binance Group, kterou v roce 2017 založil čínsko-kanadský programátor Changpeng Zhao, je registrovaná na Kajmanských ostrovech, britským regulátorem zmíněná firma Binance Markets Limited má londýnskou adresu. 

Velká Británie není jedinou zemí, kde kryptoměnová burza Binance čelí potížím. V květnu se objevily zprávy, že o aktivity burzy se zajímají americké federální ministerstvo spravedlnosti a také daňová správa IRS. Minulý týden japonský regulátor Financial Services Agency vydal podobně jako britský úřad oznámení, že Binance v Japonsku působí bez povolení.

Letos na jaře byla Binance, jejíž web je mimochodem i v češtině, terčem zájmu německého dohledového úřadu BaFin. Důvodem bylo, že burza poskytovala i německým klientům obchodování s digitálními tokeny, jejichž cena se odvíjela od vývoje kurzu akcií firem Tesla, Coinbase a Microstrategy. Podle BaFinu se jednalo o nepovolené nabízení cenných papírů.