Investor Vávra trefil krach velké kryptobanky. Ještě bude legrace, dodává

Kryptograf týdne vychází obvykle každý pátek na E15.cz, pokud extra okolnosti nedovolí jinak.

Kryptograf týdne vychází obvykle každý pátek na E15.cz, pokud extra okolnosti nedovolí jinak. Zdroj: shutterstock

Přezdívá se mu nejznámější shortař v Česku a jeho další zářez by mohl znervóznět kryptospekulanty. Matka americké kryptoměnové banky Silvergate Capital zahájila její dobrovolnou likvidaci a právě na pád jejích akcií poslední dobou sázel portfolio manažer Aleš Vávra z fondu Metatron Capital. Silvergate je další obětí turbulencí spojených s loňským pádem kryptoburzy FTX. Krach banky může mít podle Vávry ještě některé zajímavé vedlejší efekty. Na cenách virtuálních měn se situace projevuje už nyní. Kurz bitcoinu během pátku klesnul pod 20 tisíc dolarů.

Silvergate začala fungovat nejprve jako malá kalifornská banka v roce 1988, od roku 2019 se její akcie obchodují na burze. Posléze se začala profilovat jako banka mimořádně vstřícná vůči kryptoměnám. Podobně „crypto-friendly“ finančních domů ale příliš mnoho neexistuje, naopak je pro mnohé firmy z oboru kryptoaktiv vůbec problém otevřít si u zavedených bank účet.

Co čeká svět kryptoměn v roce 2023. Podívejte se na video:
Video placeholde
Krypto 2023: Přijde regulace? • Videohub

Podle Aleše Vávry fungovala Silvergate hlavně jako zpracovatel plateb „pro krypto“. Její 24 hodin denně fungující platební síť Silvergate Exchange Network využívaly i obří burzy virtuálních měn typu Coinbase či Kraken. Vávra ale podotkl, že kvůli pádu kryptobanky ještě nastane legrace. „Nebylo to vůbec jednoduché, Silvergate byla nejshortovanější akcie,“ popisuje na Twitteru příběh své úspěšné sázky Vávra.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!