Komentář Heleny Horské: bitcoin je investiční hračkou pro otrlé | E15.cz

Komentář Heleny Horské: bitcoin je investiční hračkou pro otrlé

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

Helena Horská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Bitcoin se postupně odhaluje – ukazuje nám, co vlastně je a co není. V každém případě není měnou. Měna musí být stabilní a všeobecně přijímané platidlo. Rychle se zapomíná na to, že bitcoin jen letošní rok zažil už tři cenové propady, při kterých se jeho hodnota snížila minimálně o čtvrtinu. Denní pohyby v řádu desítek procent nejsou výjimkou.

Jen si představte, kdyby se hodnota peněz v peněženkách tak často a tak výrazně měnila. Jít nakupovat za bitcoiny třeba jenom potraviny by byl silný adrenalinový zážitek.  Nevěděli byste ani ve frontě u pokladny, kolik za pečivo, máslo a mléko zaplatíte, až přijdete na řadu. 

Takže k čemu ten bitcoin je? Další hračka pro ty, co rádi zkouší nové věci, nebo nový instrument pro finanční hráče, se kterým mohou obchodovat a snažit se na růstu jeho ceny vydělat.

Navýšení ceny bitcoinu je jen výsledek módní poptávky, která výrazně převyšuje nabídku. Nic neříká o její vnitřní hodnotě založené na důvěře, stabilní hodnotě a jistotě, že vždy najdu protistranu, která danou „měnu“ přijme jako platidlo.

Proto je současná energetická náročnost dolování bitcoinu pouze okrajovým problémem bitcoinu. Jeho skutečným problémem je, že se o něm neprávem mluví jako měně, kterou není. Je prostě virtuální „komoditou“, která se virtuálně těží. Nic víc. A jako s komoditou si s ní finanční trhy a investoři také hrají.


Vše o kryptoměnách čtěte zde >>>


Přesto kryptoměny  budou pořád in, stejně jako nové aplikace a vychytávky na mobilu. Ale jen do té doby, než bude na trh vržen současnými držiteli větší objem bitcoinů.

To se pak ukáže, kdo opravdu kryptoměnám (bitcoinu) věří jako budoucí alternativě k běžným penězům, a kdo se jen chtěl svést na vlně růstu cen a zapomněl, co finanční trhy umí: vytvořit bublinu, která rychleji splaskne, než se nafoukne.  To bude teprve jízda.

Autorka je hlavní ekonomkou Raiffeisenbank

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video