Kryptogigant v problémech: čínský Bitmain zavírá svou evropskou pobočku | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Kryptogigant v problémech: čínský Bitmain zavírá svou evropskou pobočku

Kryptogigant v problémech: čínský Bitmain zavírá svou evropskou pobočku
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia
Jan Vávra

Jan Vávra

Na jednu z nejvýznamnějších firem světa kryptoměn doléhá propad jejich hodnoty. Bitmain, dominantní výrobce zařízení na těžbu virtuálních mincí, se proto rozhodl uzavřít kanceláře v Amsterdamu.

Čínský Bitmain musí dál mírnit své plány, ruší své oddělení v nizozemském Amsterdamu, které mělo na starosti další rozvoj digitální platformy pro kolektivní těžení virtuálních měn BTC.com.

Firma svůj záměr prozradila serveru Coindesk, bližší informace o harmonogramu osekání amsterdamského byznysu uvést nechtěla. Podle Coindesk pro čínského giganta pracovala minimálně desítka expertů na výpočetní technologie. Nejde přitom o první příznak problémů firmy. V prosinci potvrdila propuštění tří tisícovek pracovníků, tedy asi poloviny dosavadních zaměstnanců, a uzavření izraelské pobočky, kde firma vyvíjela blockchainové aplikace a umělou inteligenci.

Minulý týden navíc Bitmain pozastavila svůj projekt těžby virtuálních mincí v americkém Texasu. Stalo se tak několik měsíců po oznámení, že firma do oblasti přinese spolu se svou investicí vyčíslenou na půl miliardy dolarů téměř nových 400 pracovních míst.

Česká spořitelna testuje nakupování bitcoinů v aplikaci

Celá situace Bitmainu však může mít i další vážné důsledky. Server bitcoinist spekuluje o výměně výkonného ředitele a spoluzakladatele firmy Jihana Wu. Bitmainu se navíc komplikuje situace ještě na jedné frontě, a sice na hongkongské burze. Právě tam by Bitmain rád upsal své akcie, regulátor ale se schválením daného záměru váhá, jak informoval již dříve South China Morning Post. Důvodem je prý stále ještě nezralé regulatorní prostředí světa kryptoměn.

Není to ovšem dlouho, kdy společnost vykazovala dobré finanční výsledky. Bitmain jen za první loňské pololetí, kdy byl velký propad hodnoty virtuální měny teprve za dveřmi, utržil 2,8 miliardy dolarů a zisk před zdaněním činil 908 milionů dolarů. 

Jako „odraz mrtvé kočky.“ Autor mimořádně přesné předpovědi bitcoinu věští další pád
Bitcoin dal zapomenout na svůj pád. Připomeňte si grafy, kterými se řídili úspěšní investoři

 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!