Kryptoměny - burzy mají rekordní obraty | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Kryptoměnové burzy svými obraty zastiňují i newyorský parket

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Na burzách kryptoměn se letos protáčí nejvíce peněz v historii. Jen během ledna spekulanti denně zobchodovali virtuální platidla v průměru za 46 miliard dolarů, to je o polovinu více než během prosince. 

Trh kryptoměn tak srovnal krok třeba s byznysem newyorské burzy. Tou podle dostupných dat za loňský prosinec proteklo denně o šest miliard dolarů méně.

„Vedle nevídané medializace je důvodem extrémního nárůstu obchodní aktivity fakt, že velké finanční instituce, jako jsou investiční banky a hedgeové fondy, začaly dostávat dotazy svých velkých klientů, kteří samozřejmě shánějí další možnosti investic, a tak začaly svojí pozornost věnovat i tomuto druhu aktiv,“ říká partner fintechové společnosti Red Eggs Jan Lamser. „V poslední době vzniká mnoho nových algoritmů, které obchodují zcela automaticky a protáčejí značné objemy obchodů,“ dodává hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.


Vše o kryptoměnách čtěte zde >>>


Ještě loni se přitom v kryptoměnách točil jen zlomek peněz. Denní objem obchodů meziročně vzrostl podle statistik portálu Coinmarketcap až 720krát. Celková dolarová hodnota trhu s virtuálními měnami se přitom zvýšila „jen“ 37krát. „S růstem světové ekonomiky klesá obezřetnost investorů a roste jejich hlad po exotičtějších typech aktiv,“ soudí ekonom České spořitelny a exbankéř ČNB Michal Skořepa.

Česká kryptoměnová banka spojila síly s francouzskými experty na kyberbezpečnost

Nejvíce peněz se během ledna denně převádělo v souvislosti s nákupem a prodejem bitcoinů. Přesto šlo jen o zhruba třetinu denního obratu světových kryptoměnových burz, rozhodující část byznysu tak dokázaly vygenerovat ostatní měny. O další třetinu obratu trhu se v lednu postaral kvartet měn ethereum, tether, eos a ripple.

„Vstup institucionálních investorů na trh a případné adopce ze strany států se postarají o další nárůst obchodní aktivity,“ říká Martin Lindák, analytik prvního vznikajícího kryptoměnového fondu v Česku Kryptofond. Pozice nejpopulárnější současné kryptoměny má ale zůstat neotřesená. „Nadále považuji bitcoin za nejdůležitější a jedinou funkční a bezpečnou kryptoměnu, která si uchová výsadní postavení a potvrdí vlastnost uchovatele hodnoty,“ uvádí odborník Paralelní polis Pavel Urbaczka.

Karel Fillner: Nakoupené bitcoiny si okamžitě uložte do peněženky
Česko patří v těžbě bitcoinu k velmocem, svůj vliv může ještě posílit
Bitcoin a blesková finanční smrt

 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!