Kryptovlnu chytila i Nvidia, výrobci čipů vzrostla cena akcií na dvojnásobek | E15.cz

Kryptovlnu chytila i Nvidia, výrobci čipů vzrostla cena akcií na dvojnásobek

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Akcie klíčového výrobce polovodičových čipů Nvidia letos podražily takřka na dvojnásobek. Ne snad že by se firma podílela na komputerizaci třetího světa, driver byznysu firmy je spjat s nejpopulárnější virtuální měnou bitcoin.

Nvidia chrlí vysoce výkonné počítačové čipy, které jsou solí pro počítačové nadšence, jelikož jejich strojům dávají potřebnou sílu pro těžbu bitcoinů a dalších kryptoměn, jako je především ethereum.

Nvidia se ale neztrácí ani v jiných segmentech trhu. Její grafické čipy se používají i v dalších rychle rostoucích odvětvích, jako je herní odvětví, datová centra a automobilový průmysl, a to konkrétně v segmentu autonomního řízení.

Jen v předposledním čtvrtletí dokázala Nvidia dostat na trh o 30 procent více grafických čipů, zatímco její úhlavní konkurent AMD pouze o osm procent více, a Intel dokonce jen o pět procent více.

Na trhu grafických karet má momentálně Nvidia klíčový podíl kolem 73 procent. Především těžaři kryptoměn pořizují obvykle v rámci jednoho počítače větší množství grafických karet. Důvodem růstu herních prodejů je návrat hraní na počítači zažívající opětovný velký boom, obzvláště pak v oblasti her pro více hráčů.

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video