Obětí výkyvů na trzích s kryptoměnami se stala Celsius Network. Požádala o bankrotovou ochranu | E15.cz

Obětí výkyvů na trzích s kryptoměnami se stala Celsius Network. Požádala o bankrotovou ochranu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Americká kryptoúvěrová společnost Celsius Network požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli. Stala se tak další obětí prudkých výkyvů na trzích s kryptoměnami, informovala agentura Reuters. Kryptoúvěrové firmy nabízejí zákazníkům možnost uložit si kryptoměny do produktů s úrokovým výnosem.

Společnost Celsius Network už minulý měsíc zmrazila výběry, což zdůvodnila „extrémními podmínkami na trhu“. Zhruba 1,7 milionu klientů firmy tak ztratilo přístup ke svým vkladům. Američtí burzovní regulátoři následně zahájili vyšetřování tohoto kroku.

Kryptoúvěrové firmy zažívaly prudký růst v době pandemie covidu-19, kdy přitahovaly vkladatele vysokými úrokovými sazbami. V posledních měsících se však dostaly pod tlak kvůli propadu cen kryptoměn. Minulý týden vyhlásila bankrot kryptoúvěrová společnost Voyager Digital, která před tímto krokem rovněž zmrazila výběry.

Pět důvodů, jak přijít o vše na kryptoměnách:

Video se připravuje ...
Pět důvodů, jak přijít o vše na kryptoměnách

Hodnota nejznámější kryptoměny bitcoin se po listopadovém výstupu na rekord v blízkosti 69.000 dolarů (1,67 milionu Kč) propadla zhruba o 70 procent. V současnosti se pohybuje nedaleko 20.000 dolarů (486 400 korun).

Rada pro finanční stabilitu (FSB) tento týden oznámila, že na podzim navrhne globální pravidla pro regulaci kryptoměn. FSB je mezinárodní organizací monitorující globální finanční systém, sdružuje finanční regulátory a představitele centrálních bank a ministerstev financí skupiny největších ekonomik světa G20.

Rada odvětví kryptoměn zatím jen sledovala a uváděla, že nepředstavuje systémové riziko. Nedávné výkyvy na trzích s kryptoměnami ale podle FSB zdůraznily jejich nestálost, strukturální zranitelnost a rostoucí propojení s širším finančním systémem.

FSB rovněž upozornila, že v současnosti se kryptoaktiva využívají především ke spekulaci. Pokud mají kryptoměny sloužit jako platidlo, je podle FSB zapotřebí zajistit jejich silnou regulaci.

Autor: ČTK

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery