Africké děti se opět smějí díky berounskému rodákovi | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Africké děti se opět smějí díky berounskému rodákovi

Lucie Zemanová

Dětské utrpení. Tomu se snaží zabránit berounský rodák Jiří Pergl, který na jaře minulého roku založil nadaci na pomoc dětem z africké Keni. Z jejich příběhů se člověku svírá srdce.

Jmenuje se Risiano Lepalo a její rodina ji provdala za skoro sedmdesátiletého muže. Vyměnili ji za krávy, které jim pomohly přežít. Devítiletá Risiano měla najednou manžela, který ji bil pokaždé, když mu nebyla po vůli. Zachránil ji až Jiří Pergl a jeho nadace One more day for children. Spolu s aktivistkou Josephine odvezli Risiano do dětského domova v Meru. Jejího manžela zatkla policie. Pergl tak pomohl další masajské holčičce se smutným osudem.

Adoptivní rodiče

Risiano se díky berounskému rodákovi dostala do dětského domova, kde je mnohem spokojenější. Dobře se o ni starají i proto, že byla zařazená do projektu Adopce na dálku. „Risiano má své adoptivní rodiče, kteří jsou z Hořovic. Platí jí školné, ale i jídlo nebo třeba uniformu do školy. Je to teď úplně jiná holčička. V dětském domově je půl roku, seznámila se s tamními dětmi, zranění se zahojila a ona se opět směje. To je fajn pocit,“ řekl Jiří Pergl. Už zprostředkoval sedmdesát adopcí na dálku, z toho šest na Berounsku. O jeho aktivitách ví i bývalá mluvčí ministerstva pro lidská práva Lejla Abbásová, která sama založila nadační fond na pomoc dětem v Africe. „Jirka se na mě obrátil poté, co se vrátil z první cesty do Keni a chtěl poradit. Byl do toho opravdu zapálený a fond založil skutečně rychle. Jeho práci obdivuju,“ řekla Abbásová.
Pro adopci Risiano (na fotce vlevo od Jiřího hlavy) se nakonec rozhodl Pavel Nejepsa se svojí ženou. Potom, co si poslechli její příběh a viděli fotografie, prý nebylo o čem diskutovat. „Jirka to dělá skvěle. Díky jeho návštěvám v Keni máme i zpětnou vazbu a víme, jak se naší holčičce daří. Vždy nám přiveze nové fotky a obrázky. Risiano od nás zase dostane několik dárků, které jí po něm pošleme,“ popisoval Pavel Nejepsa.
Další adoptovanou holčičkou je Jane Wanjiera. Narodila se mladé matce, která od ní před rokem odešla, a podle Jiřího Pergla v tuto chvíli žije jen se svými prarodiči, kterým je okolo sedmdesáti let.
„Je to dost těžké. Nemají práci, ani žádné vyhlídky do budoucna. Jejich jediná obživa jsou dvě kozy. Jane teď budou teprve čtyři roky a jídlo hledá po sousedech nebo dokonce na ulici,“ vyprávěl Pergl.
Když se o Jane (na snímku vpravo od Jiřího hlavy) dozvěděl Jiří Míka z Berouna, neváhal. „Mám tři syny, ale dcera mi chyběla, i proto jsem se pro Jane rozhodl. Vyznávám buddhismus a v něm je pomoc druhým na prvním místě, takže když mám peníze pro vlastní rodinu, a ještě nám něco zůstane, proč si to nechávat jen pro sebe. To radši pomůžu dítěti, které to skutečně potřebuje,“ vysvětloval svůj krok Jiří Míka. Také on plánuje cestu do Afriky. „Chtěl bych se tam podívat s Jirkou a do budoucna plánuju pro Jane udělat ještě víc. Je to skvělý pocit, když vidíte, jak se usmívá,“ dodal Míka.

Podruhé otcem

Jiří Pergl, který má vlastního syna, všechny adopce osobně zprostředkoval. Sám pomáhá pětileté Joan Wangari Mukami, kterou také na dálku adoptoval.
Joan to stejně jako ostatní děti v nadaci neměla lehké. Její matka byla znásilněná, otěhotněla a dítěte se zřekla. Joan bydlí se sedmdesátiletou babičkou. „Teď už ale má taky nás,“ řekl s úsměvem Pergl. Se svou dcerou se uvidí za čtyři měsíce. Do Keni se totiž opět chystá v půlce ledna.

Autor: Lucie Zemanová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!