Agent 7.00

Nenapadlo by mě, že budu jednou svou ženu podezírat z toho, že se zapletla s tajnými službami.

Když jsem ale pročítal Encyklopedii špionáže, donutilo mě to přemýšlet o posledních měsících, které tráví doma s naším osmnáctiměsíčním synem.

Že se zapletla do něčeho vážného, mi došlo, když jsem narazil na nepřehlédnutelné podobnosti jejího chování na rodičovské dovolené s výkladem hesla „brainwashing“: „Psychologická změna hodnotových schémat u dané osoby tak, aby došlo ke změně její osobnosti a chovala se dle přání manipulující osoby,“ četl jsem a připadalo mi to povědomé („Ty se, broučku, ještě chceš projet na mamince jako na koníčkovi? Dobře, ale už naposled.“).

Četl jsem dál. „Postup manipulátora spočívá nejprve ve společenské izolaci a rozbití běžného denního cyklu, zejména zákazu spánku a odpočinku. Oběť je pak postupně vykolejena za působení řady monotónních impulzů.“ Připomněl jsem si denní program mé ženy: papáníčko, pitíčko, hovínko, jak dělá pejsek?, papáníčko, pitíčko, pejsek, jak dělá hovínko?

„Krajní vyčerpání doprovázené halucinačními stavy („Mně se zdálo, že řekl haf.”) oběť ještě více znejistí, aby nevěděla, co se jí zdá a co je skutečnost, a ještě více pochybovala o všem a zejména o sobě. Psychicky i fyzicky zmučená oběť pak reaguje návratem k ranému stadiu závislosti v navazování mezilidských vztahů.“ („Máš rád maminku? Ano? Tak jí dej pusinku.“)

Toho podle encyklopedie využívá manipulátor, většinou v kombinaci „hodný“ a „zlý“, a osoba nakonec k hodnému přilne („Von je dneska tak hodnej, úplný zlatíčko.“), a je pak ochotna plnit jakákoliv jeho přání („Mamka si má dát hrnec na hlavu? No tak dobře.“).

Brainwashing zlomí i nejtvrdší chlapy. Moje žena je ale tvrdší. Při nedávné diskuzi o dalším rozšíření naší rodiny, navrhla, že si to celé klidně zopakuje!