Agility: Sport pro psy | E15.cz

Agility: Sport pro psy

Psi mají také své sporty. Jedním z nich je právě agility. V Karviné se mu věnují desítky pejskařů.

Karviná se může pochlubit mnoha úspěchy. Agility kluby mají ve svých řadách několik účastníků mistrovství světa i republiky. Tento sport je mezi majiteli psů stále oblíbenější.
Jednou z úspěšných karvinských psovodek je Nikol Schovancová. To, že agility je opravdu pro každého dokazuje, že její šampion je z útulku. „Pejska jsem chtěla z útulku, abych mu zajistila lepší život,“ říká Nikola Schovancová. Její Jessy má čtyři nominace na Mistrovství světa, je Mistr České republiky, má zkoušky agility a titul šampiona. Agility může dělat opravdu jakékoliv plemeno, jen těžká plemena by se mu měla kvůli svému zdraví vyhnout. Jsou příliš těžcí. „Jde vlastně o to, že pes překonává kolem šestnácti až dvaadvaceti překážek, jako tunely, houpačky, skokové překážky nebo slalom, ve stanoveném čase a pořadí,“ vysvětluje instruktorka z klubu v Karviné-Hranicích Veronika Górecká. Tento sport může pána s pejskem ještě více sblížit, zároveň zlepšuje ovladatelnost psa a to, jak se snáší s ostatními čtyřnohými kamarády. „Psi běhají celou trasu bez vodítka i košíku, proto je tolik důležité každého psa vést k tomu, aby se snesl s ostatními,“ doplňuje Górecká. Běh po trati je často náročnější pro psovoda, než pro samotné zvíře. Záleží na každém povelu nebo pohybu, kterým psa tratí provádí. „Na závodech je nejdůležitější zapamatovat si trať, která je na každém závodě jiná. Na své první soutěži jsem se například na trati ztratila, mému retrívru Santíkovi to ale vůbec nevadilo,“ směje se Veronika Górecká. Další karvinskou hvězdou je kříženec dalmatina Baddy. Jeho majitelka Denisa Szajterová ho našla uvázaného v lese. Dnes běhá úspěšně agility, i na závodech. Chybí jim jedna zkouška pro kvalifikaci na mistrovství republiky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.