Amazon má zelenou, Dobrovíz nakonec se stavbou souhlasí | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Amazon má zelenou, Dobrovíz nakonec se stavbou souhlasí

Amazon má zelenou, Dobrovíz nakonec se stavbou souhlasí
Sklad Amazonu
• 
ZDROJ: Scottish Government, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

ČTK

Zastupitelé Dobrovíze u Prahy schválili memorandum o spolupráci a smlouvu s developerem, který chce u obce vybudovat distribuční centrum internetového obchodu Amazon. Pro byli čtyři zastupitelé, zbylí tři se zdrželi. Plány investora ale zatím narážejí na zamítavý postoj místního občanského sdružení, které se proti rozhodnutí odvolalo. Rozhodování zastupitelů předcházela vzrušená debata s místními. Výstavbu loni lidé v Dobrovízi odmítli v referendu, obávají se zejména nárůstu dopravy.

Smlouva s developerem po dlouhých jednáních dospěla do konečné podoby a vedení obce ji večer představovalo místním, jichž se v sále kulturního domu sešly asi tři desítky. Na jednání opět dorazil i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Mládek: Ber, nebo nech ležet

Na závěr zastupitelé přistoupili k hlasování, které provázela nervózní atmosféra. Po skončení zavládlo v sále hrobové ticho. „Je to nepochybně pokrok a jsem rád, že se tomu stalo i po nejednoduché diskusi s občany. To k tomu patří. Chápu, že jsou znepokojeni a chtějí mít určitě záruky,“ komentoval výsledek jednání Mládek. Příznivě se vyjádřila i zástupkyně Amazonu Janka Rablová. „Myslím, že jsme už tak dlouho jednali a podmínky se řešily, že už by ta práce byla nazmar, kdybychom toho nedosáhli,“ řekla.

Místní to ale tak jednoznačně nevidí. „Co budu mít já jako občan? Zatím jsem vytušil, že budu mít stočné zadarmo a fotbalové hřiště,“ zeptal se jeden z diskutujících. Další zase namítl, že projekt by bylo lepší přemístit do lokality, kde je větší nezaměstnanost. Mládek připustil, že s investorem se o tom mohlo jednat a hledat lepší lokalitu. Kdyby hala stála o 50 kilometrů dál, bylo by podle něj nyní vše snazší. „Teď už je to bohužel postaveno 'ber, nebo nech ležet',“ podotkl ministr. Poukázal na to, že investor dává přednost nejjednoduššímu umístění v oblasti s dobrou dopravní infrastrukturou.

"Stádo blbců?"

Někteří lidé vyjádřili obavu, aby developer stihl vybudovat obchvat, jak se chce zavázat ve smlouvě, a zda je to reálné vzhledem k vlastnictví pozemků. Mládek v této souvislosti připomněl, že z nedokončení stavby v termínu by vyplývala sankce. Prohlásil také, že podoba smlouvy se od minulého týdne velmi výrazně posunula ve prospěch lidí v Dobrovízi. Totéž tvrdil i zástupce společnosti CzechInvest. Místní ale jejich slova příliš neuspokojila. Jeden z účastníků diskuse prohlásil, že úřady a developerská firma zřejmě považují obyvatele Dobrovíze za „stádo blbců“.

Podle zástupce developera Pavla Sovičky vyjde výstavba obchvatu na 20 milionů a výkupy pozemků na 24 milionů korun. Lidem v sále se to ale zdálo málo. „Máte teda dobrou firmu,“ poznamenala jedna z žen.

Starosta Martin Šafr uvedl, že pro obec z výsledků hlasování vyplývají určité povinnosti. Nejpodstatnější je to, že musí stáhnout své odvolání proti změně územního rozhodnutí. Developerské společnosti Panattoni pak nebude nic bránit v tom, aby mohla požádat o stavební povolení. Naopak sdružení Občané pro Dobrovíz tak učinit nehodlá. „Na našem postoji se nic nemění,“ řekl zástupce sdružení Martin Dostalík. Výstavba haly v Dobrovízi a další u Brna má začít co nejdříve. Každá má mít rozlohu 95 tisíc metrů čtverečních. Práci tam má najít nejméně 1500 lidí, v předvánoční špičce ještě více. V Brně budou o stavbě haly rozhodovat v pátek městští zastupitelé.

Amazon je největším a jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Jeff Bezos firmu založil v roce 1994 a stále ji vede. Svou činnost na internetu Amazon zahájil v červenci 1995 a nyní zaměstnává 97 tisíc lidí.

Zastupitelé rozhodnou i o brněnském Amazonu
O osudu distribučního skladu Amazonu se už brzy rozhodne také v Brně. O tom, zda v průmyslové zóně sklad vyroste, rozhodnou zastupitelé na mimořádném pátečním zasedání. Zastupitelé budou hlasovat o smlouvě mezi městem a Ředitelstvím silnic a dálnic, která má řešit chybějící dálniční sjezd. Jak hlasování dopadne, není jisté, protože to předchozí bylo velmi těsné a někteří zastupitelé se dosud nerozhodli.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!