Americké aerolinky: Telefonování za letu nepovolíme | E15.cz

Americké aerolinky: Telefonování za letu nepovolíme

Americké aerolinky: Telefonování za letu nepovolíme
Southwest Airlines
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Dylan Ashe - Wikimedia Commons

bru

Plán amerických úřadů povolit telefonování za letu narazil na odpor aerolinek. I pokud vládní agentura FAA nakonec používání všech funkcí mobilních telefonů povolí, novinku nezavedou přinejmenším Southwest Airlines a Delta Air Lines. Obě přitom patří mezi největší v zemi i na světě.

Southwest si udělaly průzkum mezi cestujícími, ze kterého vyplynulo, že 60 procent dotázaných je „zcela proti“ telefonování za letu. Šéf společnosti Gary Kelly při představení průzkumu dodal, že jeho osobně se nápad FAA nezamlouvá. Přestože „věci se mění“, v tomto případě „se to nestane“, dodal.

Největší americký nízkonákladový dopravce se přitom jinak elektronice na palubě svých letounů rozhodně nebrání. Nedávno zavedl novátorskou možnost posílat SMS zprávy a používat palubní připojení k internetu během celého letu, obojí díky výjimkám od úřadů. O podobné povolení nyní usilují i konkurenční Delta a JetBlue.

FAA v říjnu rozhodla, že mobilní telefony, tablety a další přístroje už nemusí být vypnuté během pojíždění, vzletu a přistání. Stačí, aby byla přepnutá do módu „letadlo“. Následně s podobným krokem přišla i evropská agentura EASA. Oba úřady nyní testují možnost používat během celého letu všechny funkce telefonů včetně telefonování. Aerolinky budou mít na výběr, zda nová pravidla zavedou, nebo částečně zůstanou u starších, přísnějších předpisů.

Delta Air Lines už dříve uvedly, že telefonování nepovolí. American Airlines a United Airlines chtějí nejprve zjistit názor svých zákazníků a až poté se rozhodnou. Podle středečního průzkumu agentury AP se proti telefonování za letu staví 48 procent Američanů, pro jen 19 procent dotázaných.

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!