Analog končí. V březnu přijde digitál | E15.cz

Analog končí. V březnu přijde digitál

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Černá obrazovka nebo informace o ukončení analogového vysílání. To trápí v současné době většinu diváků na Klatovsku.

Už od konce září mohou mít někteří lidé problémy s programem Prima, protože právě s posledním zářijovým dnem skončilo analogové vysílání z Krašova, odkud čerpaly signál vysílače v Nýrsku nebo ve Švihově. Podle mluvčího projektu digitalizace Rostislava Starého je nyní možné naladit na Klatovsku Primu digitálně ze Svatoboru na Sušicku, Plzně- Krašova nebo z Vraního Vrchu na Domažlicku. Od 1. března příštího roku pak skončí analogové vysílání na Klatovsku úplně. A co mají diváci udělat pro to, aby nepřišli o své oblíbené pořady? „Jedním řešením je set top box, který stojí od sedmi set do zhruba tři a půl tisíce korun. Nejlevnější mají základní vybavení, které pro digitální příjem stačí, nejdražší už mají třeba harddisk pro záznam nebo je možné je použít na víc televizorů,“ radí prodavač elektroniky Václav Beneš. Příjem umožní i nákup satelitu nebo televize s možností digitálního příjmu.

A co kabelová televize?

Jenže řada lidí v Klatovech má kabelovou televizi. A právě oni si vůbec neví rady. „Nikdo nám nic neřekl, pořád se mluví o digitalizaci, ale my jsme staří lidé a vůbec tomu nerozumíme,“ zlobí se Marie Součková. Redaktoři Sedmičky proto na sebe vzali roli bezradných zákazníků a zavolali pracovníkům společnosti Rio Media, která vlastní kabelovou televizi v Klatovech. „Naši lidé postupně obejdou domácnosti a o všechno se postarají. Připravujeme přechod na optické vlákno a kdo o to nebude mít zájem, může využít převaděče z digitálního signálu na analogový,“ uklidňují redaktory technici na telefonu. Firma navíc slibuje bezplatné zapůjčení set top boxu. Zda ale půjdou po vypnutí analogového signálu všechny programy, prý nyní nelze zaručit. Diváci, kteří nechtěli nechat přechod na digitální vysílání na poslední chvíli a s předstihem pořídili satelit nebo jiné zařízení, mají s příjmem signálu občas problémy, které dřív neznali. „Třeba když je horší počasí nebo v dálce bouřka, vypadne signál, obraz na televizi se zastaví a to trvá třeba několik minut. Pak to zase naskočí,“ tvrdí Martin Dejmek. Podobné zkušenosti má i majitel set top boxu Karel Sýkora. „Velmi často se mi stává, že se obraz rozpadne a vypne se zvuk. Přitom na analogovém kanálu je vše v pořádku,“ dodává. „Já už zkoušel naladit digitální signál před dvěma roky. Obraz ale byl nepřirozeně ostrý a po hodině sledování jsem musel televizi vypnout, protože z toho bolely oči. Prý hodně závisí na kvalitě signálu,“ vzpomíná Pavel Kalina.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.