Anglické nemocnice ochromili počítačoví vyděrači | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Anglické nemocnice ochromili počítačoví vyděrači

Anglické nemocnice ochromili počítačoví vyděrači
Fotografie počítače napadaného ransomware
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Nemocnice po celé Anglii se dnes staly terčem kybernetického útoku, oznámila britská Národní zdravotní služba (NHS). Mnohá zdravotnická zařízení v Londýně, na severozápadě, severovýchodě a na jihu Anglie byla nucena rušit návštěvy objednaných nemocných a ambulance s pacienty musely zamířit do jiných zařízení. 

Zdravotníci vyzvali, aby lidé přicházeli pouze v případě nutnosti. Podobné útoky ohlásila i španělská vláda a později stejné problémy oznámily i skotské a švédské úřady, uvedla agentura Reuters. 

Podle fotografie monitoru jednoho z napadených počítačů, která se objevila na sociálních sítích, útočník zařízení zablokoval a za jeho uvolnění požadoval v digitální měně bitcoin 300 dolarů (zhruba 7300 korun).

"Útok nebyl zaměřen na NHS, byl veden na mezinárodní úrovni a zasáhl celou řadu států a organizací," komentovala událost britská premiérka Theresa Mayová. "Víme, že celá řada organizací spadajících pod NHS ohlásila útok vyděračského programu ransomware," uvedla Mayová. "Nedostalo se nám žádného důkazu, že by byla ohrožena data pacientů," dodala. Podle odborníků mohlo být zasaženo přes desítku dalších zemí, uvedla agentura Reuters.

"Vzhledem k tomu, že útočníci vyžadují relativně nízké výkupné, je velmi pravděpodobné, že se nejedná o cílené útoky. Kdyby totiž útočník věděl, že je schopen napadnout tak vysoký počet systémů najednou, požadoval by za opětovné zpřístupnění dat daleko vyšší částku," říká David Emm, bezpečnostní analytik antivirové společnosti Kaspersky Lab.

Padouši se do našich sítí dokážou dostat, říká expert na kybernetickou bezpečnost z Darktrace

NHS informovala, že data pacientů útok nezasáhl. NHS Digital, oddělení zabývající se kybernetickou bezpečností celé NHS, uvedlo, že při útoku byl použit škodlivý software Wanna Decrytor, který zasažený počítač drží jako rukojmí a žádá výkupné za odblokování. Oddělení také uvedlo, že útok se nesoustředil pouze na NHS, ale zasáhl i organizace z řady jiných odvětví. Problémy nahlásilo nejméně 21 nemocnic a soukromých ordinací v Anglii a ve Skotsku.

"Řekli nám, že máme vypnout počítače a odpojit své mobilní telefony od bezdrátové sítě wi-fi. Nefungoval jediný počítač," sdělily agentuře AFP dvě zaměstnankyně jedné z londýnských nemocnic.

Podle reportéra zdravotnického časopisu Health Service Journal útok mimo jiné postihl výsledky patologických testů, rentgenové zobrazovací systémy a administrativu spojenou s pacienty.

Samoučicí britský systém Darktrace hledá kyberútoky i v Česku

Britové jsou sice na svou NHS pyšní, ale organizace se potýká s nedostatkem financí a už dříve se objevily problémy spojené s jejím rozsáhlým informačním systémem. Podle některých zaměstnanců tvoří zastaralé počítačové systémy v kombinaci se způsobem uchovávání důvěrných informací o pacientech ideální terč pro kybernetické vyděrače.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová svolala kvůli kybernetické hrozbě mimořádnou schůzi svého kabinetu. Ten pak ve svém prohlášení oznámil, že se snaží napadené počítačové systémy izolovat a minimalizovat dopad útoku na skotskou odnož NHS.

Ve Španělsku byla zasažena řada společností, včetně telekomunikační firmy Telefónica. Ve Španělsku však útok nevedl k omezení či zastavení služeb. Útok ohlásila i radnice švédského městečka Timra 400 kilometrů severně od Stockholmu. "Napadeno bylo zhruba 70 počítačů," řekl starosta města Andreaz Stromgren.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!