Anglický Oxford chce vytvořit první zónu s nulovými emisemi | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Anglický Oxford chce vytvořit první zónu s nulovými emisemi

Anglický Oxford chce vytvořit první zónu s nulovými emisemi
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Shutterstock

Jiří Černý - VTM.cz

Oxford ve Velké Británii se chce stát prvním městem na světě, v němž se bude nacházet zóna s nulovými emisemi uhlíku – a to do roku 2035. Jeho vedení v nadcházejících dvaceti letech hodlá z centra vypudit všechny benzinové i dieselové vozy.

Tento krok je do určité míry reakcí na hladiny oxidu dusičitého v centru. Ty sice zvolna klesají, ale i tak jsou pořád příliš vysoké. Připomeňme, že oxid dusičitý vzniká při spalování paliva a způsobuje různé respirační problémy.

Z dostupných informací plyne, že nejprve by měly být zakázány benzinové a dieselové taxíky, osobní automobily a lehké užitkové vozy. Jako poslední přijdou na řadu těžké náklaďáky.

Energy Observer: To je loď, kterou pohání slunce, vítr a vodík

Podle Údajů světové zdravotnické organizace je Oxford jedno z 11 britských měst, které mají v ovzduší více poletavého prachu o velikosti 10 mikrometrů (PM10) než je bezpečné.

Worlds first Zero Emission Zone proposed in Oxford

„Toxické a nelegální znečištění ovzduší v centru města poškozuje zdraví obyvatel Oxfordu,“ uvedl v této souvislosti radní John Tanner. „Je nezbytně nutná změna a Zero Emission Zone touto změnou je.“

V Číně vyrůstá první „lesní město“ na světě. Mělo by v něm žít až 30 tisíc lidí

Oxford samozřejmě není jediným městem, které něco podobného chystá. Pokud ale všechno půjde podle plánu, právě tady se poprvé ukáže, jaký vliv bude mít výše zmíněný zákaz na dopravu a další oblasti.

Autor: Jiří Černý - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!