Archeologové v Egyptě objevili jeden z nejstarších přístavů | E15.cz

Archeologové v Egyptě objevili jeden z nejstarších přístavů

Archeologové v Egyptě objevili jeden z nejstarších přístavů
Starověký Egypt, ilustrační foto
• 

ČTK

Francouzští a egyptští vědci objevili jeden z nejstarších přístavů na světě. Nacházel se u Rudého moře a pocházel z doby před 4 500 lety, kdy v oblasti vládl egyptský faraon Chufu, známý rovněž pod jménem Cheops.

Agentura AFP napsala, že podle egyptského ministra pro památky Muhammada Ibrahíma přístav archeologové odhalili poblíž obce Vádí Džarf asi 180 kilometrů od města Suez. Staří Egypťané ho prý používali pro převoz mědi a dalších kovů ze Sinajského poloostrova do údolí Nilu.

Francouzsko-egyptský tým pracující v okolí města Suez rovněž objevil 40 vzácných papyrů popsaných hieroglyfy, které by prý mohly být nejstaršími nalezenými v Egyptě. Na papyrech jsou podle egyptského ministra informace o pracovnících přístavu a některé detaily z jejich životů. Papyry již byly převezeny do suezského muzea, aby je archeologové a historici mohli dále studovat.

Podle serveru Egypt Independent šlo o měsíční zprávy o dění v přístavu. Úředníci na papyry zapisovali, kolik dělníků bylo v práci a čím konkrétně se zabývali. Přístav byl prý jedním z nejdůležitějších v tehdejším Egyptě. Archeologové na místě objevili i pozůstatky domků, ve kterých bydleli pracovníci přístavu, asi 30 jeskyní a několik kamenných nástrojů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!