Architekt Vávra vytvořil studii přestavby kutnohorského pivovaru | E15.cz

Architekt Vávra vytvořil studii přestavby kutnohorského pivovaru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kutnohorský pivovar, který opustila společnost Heineken, by se měl proměnit ve společenské a kulturní centrum. Vyplývá to ze studie přestavby, kterou vytvořil architekt David Vávra. V přední části areálu má vzniknout minipivovar s venkovní restaurací a centrum pro matky s dětmi. Velké nádvoří by mělo být zachováno jako prostor pro kulturní akce a parkoviště.

V hlavní barokní budově pivovaru navrhuje Vávra vybudovat hostel a v navazujícím objektu varny zachovat původní uspořádání a zřídit zařízení typu wellness centra s kavárnou. V prostoru historické sladovny a sklepeních pak centrum dětské zábavy.

V přiléhajícím objektu má vzniknout několik bytů určených zejména pro zaměstnance zařízení, která by měla v pivovaru působit. Bývalá jídelna a sklady by měly být využity jako dílny a provozovny pro podnikatele, případně mohou být rozšířeny například na tržnici s regionálními produkty. Starosta Kutné Hory Ivo Šanc uvedl, že část prací by mělo financovat město a část podnikatelé. Představy o nákladech i to, kdy se začne stavět, ale zatím město nezveřejnilo.

Herec a popularizátor architektury Vávra pracoval na studii od roku 2011. Během této doby několikrát navštívil Kutnou Horu a se zástupci města se dohodl na tom, že přestavba pivovaru by neměla být příliš nákladná a komplikovaná a neměla by narušovat historický ráz areálu. Vávra, kterého zná většina lidí z prostředí divadla Sklep, filmů a televizních scének, má jako architekt široký záběr - od interiérů restaurací a barů přes novostavby rodinných domů až po přestavby rozsáhlejších objektů. V poslední době projektoval například dosud neuskutečněnou rekonstrukci kladenského divadla nebo knihovnu města Hradce Králové, která vzniká přestavbou továrny Vertex.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video