Armáda USA mění jídelníček, vojáci jsou příliš obézní | e15.cz

Armáda USA mění jídelníček, vojáci jsou příliš obézní

Obezita
Obezita
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká armáda po 20 letech změní své stravovací standardy a začne vojákům nabízet zdravější potraviny. Důvodem je přibývající počet obézních mužů a žen ve zbrani, což podle amerického ministerstva obrany způsobuje problém pro národní bezpečnost. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle údajů americké administrativy je více než čtvrtina Američanů ve věku 17 až 24 let příliš tlustá na to, aby mohla sloužit v ozbrojených složkách. S nadváhou ale začínají mít problém i aktivní vojáci, což podle Pentagonu představuje problém s připraveností jednotek k nasazení.

„Ministerstvo obrany považuje obezitu nejen za národní problém, ale i za riziko pro národní bezpečnost,“ uvedl představitel Pentagonu Jonathan Woodson. Zdůraznil přitom, že problémům s váhou je možné předcházet.

Kromě problémů s možným nasazením vojáků má obezita dopady i na rozpočet Pentagonu. Podle Woodsona americká armáda každoročně utratí za potraviny asi 4,65 miliardy dolarů (88 miliard korun). Dalších 1,1 miliardy dolarů ale míří na zdravotnické služby pro příslušníky armády, kteří mají problémy způsobené nadváhou nebo obezitou.

Armáda proto kvůli obezitě vojáků změní stravovací standardy. Do více než 1100 armádních kantýn se začne dodávat víc ovoce a zeleniny, celozrnného pečiva a potravin se sníženým obsahem tuku. Zdravé potraviny by se také měly ve větší míře začít objevovat v prodejních automatech na vojenských základnách.

Do kampaně za zdravější potraviny v armádě se zapojí i americká první dáma Michelle Obamová, která se už dříve zapojila do boje proti dětské obezitě. Podle Obamové mohou vojáci dát zdravým stravováním příklad všem Američanům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery