Astana a Giro, to jsou nové výzvy | E15.cz

Astana a Giro, to jsou nové výzvy

Cyklista Roman Kreuziger přestoupil z italské stáje Liquigas do kazašské Astany a poprvé v kariéře absolvuje Giro d´Italia.

Pro plzeňského cyklistu Romana Kreuzigera se stane nový rok rozhodně přelomovým. Po úspěšné sezoně skončil v Liquigasu a upsal se na dva roky Astaně. V novém týmu by měl absolvovat premiérově Giro d´Italia. Loňskou sezonu Roman Kreuziger označil opět za lepší než ty předchozí. Cenil sinapříklad obhajobu devátého místa na Tour de France.

„Deváté místo bylo možná utrápenější než to loňské, ale konkurence byla mnohem vyšší. To, že jsem dokázal být druhým rokem v top deseti na Tour de France, samo o sobě svědčí o tom, že kvalita tam je a je na čem stavět,” říká Kreuziger. Krásných pět let Působení v italské stáji Liquigas mu dalo hodně.

„Ta spolupráce byla výtečná, bylo to pět krásných let. Uvedla mě do světa velké cyklistiky a myslím si, že mě nechala vyrůst dobře. Odtud nabyté zkušenosti jsou k nezaplacení, základ je dobrý. Nyní je třeba si vytipovat pár cílů a vždycky se na ně připravit ještě pečlivěji a víc detailně. Myslím, že ta změna týmu člověku pomůže,“ říká Roman Kreuziger. Po sezoně nejprve odpočíval v Mexiku, odskočil si na fotbal do Londýna, dostal nové auto a pendloval mezi Šumavou a Plzní. „Musel jsem si vyřídit spousty administrativních věcí, na které není během sezony čas. Díky počasí jsem se svezl i na novém kole značky Specialized, na kterém budu v Astaně jezdit,“ dodává a je zároveň rád, že období klidu už skončilo.

„Člověk v tomto období vypadne z rytmu, na který je zvyklý, a najednou neví, co s volným časem. Určitě je příjemné dát si čtrnáct dní pauzu, ale potom už začínám být lehce nervózní a jdu trénovat,“ spokojeně konstatuje. Lídrem Astany na Giru Roman Kreuziger už začal s všeobecnou přípravou. Pěší túry, třikrát týdně v posilovně i svezení na kole. Tvrdá objemová příprava mu začne od 5. prosince, nyní však absolvuje s Astanou první tréninkový kemp. „Tam bude víc kancelářských věcí než trénování. Je to spíš seznamování se s novými kolegy, vysvětlení si pravidel v novém týmu, takže bude hodně porad. Ježdění či posilování je zde ještě málo, člověk je spíš zavřený a diskutuje se,“ vysvětluje a upozorňuje na změnu přípravy v Astaně. „Oproti Liquigasu nás do ledna nechávají trénovat samostatně. Věří nám, že jsme profíci a že se kvalitně připravíme podle našich představ,“ říká. Astana Romana Kreuzigera kupovala jednoznačně pro roli lídra stáje na Giru d´Italia. „O Giru už mám spoustu informací. Bude jedno z nejtěžších, těžší už snad ani nemůže být. Budu se muset zaměřit na velké objemy. Je tam spousty etap dlouhých přes dvě stě padesát kilometrů a na to se musí člověk dobře připravit. Jinak je to závod jako každý jiný. Když tam člověk jede s tím, že to je jeho cíl, tak překoná i tyto maličkosti,“ je přesvědčen.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!