Austrálie se chlubí prý historicky největším vinným skvostem | E15.cz

Austrálie se chlubí prý historicky největším vinným skvostem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slavná vinice Penfolds, ukrytá v srdci údolí státu Jižní Austrálie, přichází tento týden na světový trh s jakostním vínem, o němž se hovoří jako o historicky nejlepším vínu Nového světa. Od 1. března, kdy vlivný kritik vín a šéfredaktor Wine Advocate Robert Parker udělil vínu Grange Syrah 2008 z Penfoldsu vynikajících sto bodů, uvádí příchod tohoto nektaru na trh milovníky vín v nadšení. Cena za láhev? „Jen“ 783,99 australských dolarů (asi 15 400 korun).

Ředitelka exportu vinných sklepů Penfolds Sandy Mayová však uvedla, že tato cena milovníky vína zdaleka neodradí. Spíše naopak, poptávka již nyní překračuje nabídku, neboť vynikající hodnocení Roberta Parkera, které bylo vínu Grange uděleno poprvé za 40 let, rozpoutalo nebývalý zájem.

Historická vinice v Jižní Austrálii toho ostatně využila a zvýšila cenu jedné lahve o 150 australských dolarů oproti původně zamýšlené částce. Největší zájem o toto jakostní víno projevují Asie a Evropa. „Velká poptávka je zejména v Hongkongu, v Číně, v Singapuru, ve Velké Británii, v Německu a ve Švýcarsku,“ uvádí Sandy Mayová.

Kritička z Wine Advocate Lisa Perottiová-Brownová označila víno z roku 2008 za „úžasně opulentní a magické“. „Grange 2008 okouzlí i ten nejzkušenější nos svými vyzrálými aromaty, kořeněnými vrstvami, hřebíčkovou, skořicovou a anýzovou, a také jakousi směsí sušené máty a čokolády. To všechno je podpořeno pevnými a zrnitými tříslovinami a slzou osvěžující kyselosti, kterou zastírá anýz a moruše,“ uvedla.

Sklep nabízející vína z vinice Penfolds

Hlavní vinař Penfoldsu Peter Gago popsal víno méně empaticky. „Trošku zastrašující? Ano. Nestoudné? Nikdy,“ napsal. „Má moc a plnost, která respektuje rovnováhu a strukturu. Není zapotřebí žádných testů DNA, příbuzenské pouto s Grange 1998 je nabíledni,“ dodal. Odborníci ale soudí, že Grange dosáhne svého vrcholu mezi lety 2018 a 2035.

Růst ceny zlobí obchodníky

Experimenty s Grange Syrah spadají do roku 1951. Sklizeň v roce 1955 vyvolala zájem v Austrálii i na mezinárodních trzích. Mok se začlenil do seznamu národních vín Austrálie, který se stal základem vinařského sektoru v zemi.

Od roku 2007 však zvýšil majitel vinic Penfolds Treasury Wine Estates cenu Grange o 57 procent. Takové inflace však mají v Austrálii někdy dost. Největší maloobchodník Grange v Západní Austrálii se proto rozhodl tolik očekávaný ročník nedistribuovat. Sklepník Vince Salpietro v metropoli Západní Austrálie Perthu soudí, že proti takovému prudkému vzestupu ceny je třeba se postavit.

„Není-li to nevázaný merkantilismus, pak se tedy ptám, co to je. Jsme nejstarší rod sklepníků v Perthu a k Penfoldsu se zcela obrátíme zády,“ prohlásil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.