Běhali mezi nákupními vozíky

Budějovický podzemní maraton má vzrůstající tendenci a zájem o něj je stále větší.

Už potřetí se vydali běžci do podzemních garáží českobudějovického Mercury centra, aby v jejich útrobách absolvovali dvaačtyřicet kilometrů a 195 metrů maratonské trati.
A každý ročník ojedinělé akce má stoupající tendenci.
Vždy totiž běžci vylepšili rekord trati. Vždy jich startuje víc nejen z Čech, ale také ze zahraničí a jedná se o stále věhlasnější jména.
Budějovický maraton se hlásí o trvalé místo v běžeckém kalendáři. Běžci si podle něj začínají upravovat přípravu a pořadatelé už krátce po skončení akce myslí na další ročník, jehož přípravy zaberou dva až tři měsíce. „Chceme z toho udělat tradici,“ netají se jeden z pořadatelů Petr Mach. „Stoupající zájem o maraton vnímáme,“ dodal vzápětí.
Zatímco před dvěma lety stačil vodňanskému veteránovi Františku Tíkovi k vítězství čas 2:51:47 hodiny, loňský výkon Daniela Orálka měl již hodnotu 2:38:23 hodin a letos z tohoto času stejný závodník ubral dalších šest minut a podruhé za sebou vyhrál.
Ve svém počínání měl zdatného parťáka, protože na budějovický maraton nečekaně přijel i mistr republiky v maratonu vltavotýnský ortoped s etiopskými kořeny Mulugeta Serbessa. Tím nabyl závod na atraktivnosti, protože nejlepší tuzemští maratonci se mezi sebou utkávají s výjimkou mistrovství republiky jen zřídka. Serbessa nakonec nezvládl nástup Orálka na devětatřicátém kilometru trati a skončil druhý. Třetí doběhl Daniel Kupidlovský z Prahy a nejlepší budějovický závodník Radek Uhlíř z TriSK České Budějovice doběhl na sedmé pozici za necelé tři hodiny.
Na start se postavilo pětaosmdesát mužů a deset žen a až na sedm jmen všichni doběhli. „Závodníci si nestěžovali a přípravu maratonu chválili, což je pro nás nejdůležitější,“ liboval si Mach, i když připustil, že některých drobných nedostatků v organizaci se nevyhnuli. Alespoň ví, v čem má být maraton  příště ještě lepší.