Benedikt XVI. dostal nový papamobil, opět od Mercedesu | E15.cz

Benedikt XVI. dostal nový papamobil, opět od Mercedesu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Papež Benedikt XVI. dostal nový papamobil, speciálně upravený bílý Mercedes Benz třídy M. Předal mu ho v pátek ve vatikánských zahradách osobně šéf koncernu Daimler Dieter Zetsche. Hlava římskokatolické církve bude mít vůz k dispozici opět ve dvou identických exemplářích.

Specialisté německé automobilky pracovali na automobilu pro papeže téměř rok. Benedikt XVI. se v něm poprvé projede už dnes při přesunu ke Španělským schodům v centru Říma, kde se zúčastní slavnosti k svátku Neposkvrněného početí Panny Marie.

Benedikt XVI. bude kratší přesuny po zemi absolvovat opět ve větším pohodlí díky řadě technických vylepšení. Nástavba z neprůstřelného skla, v níž papež sedí, je o 40 centimetrů vyšší než u předchozího typu. Chybět nebude elektricky nastavitelné křeslo a vysunovací schody, které 85letému papeži usnadní vystupování a nastupování.

Osvětlení kabiny bude čerpat energii ze solárních panelů na střeše. Vzhledem k pancéřování vůz váží pět tun. Pohání ho benzinový motor o výkonu 400 koňských sil. Daimler nesdělil, kolik vůz stojí, ani zda za něj Vatikán vůbec musel zaplatit. Papežové jezdí v mercedesech už od roku 1930.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video