„Beroun je přátelský. Cítím z něj duši“

Další osobností seriálu týdeníku Sedmička Generace 77 je bývalá světová tenistka Sylvia Plischke, která se usadila v Nižboru. Co ji k Berounce přitáhlo?

Účastnice olympiády 2000 v Sydney a čtvrtfinalistka turnajů v Římě a Roland Garros 1999. Porážela takové hráčky, jako je Amanda Coetzer, Arantxa Sánchez-Vicario, Jana Novotná, Barbara Schett nebo Anna Kournikova. Reprezentovala Rakousko ve Fed Cupu a se Slovenkou Henrietou Nagyovou získala deblový titul na okruhu WTA v Kuala Lumpur.
Sportovkyně Sylvia Plischke začínala s tenisem ve třech letech. Do šesti let rostla na šumavském Špičáku, odkud s ní rodiče emigrovali do Rakouska. Rok žila v Altenmarku a později v Innsbrucku.
Před nedávnem se vrátila do Česka a společně s přítelem si pořídila byt v Nižboru. Považuje to za dílo „vyšší moci“. „Sranda je, že po našem rozhodnutí koupit byt u sklárny jsme se dozvěděli od mého tatínka, že on se v Nižboru narodil,“ říká s úsměvem žena, které se u Berounky hodně líbí. A to i v kontrastu s kýčovitou malebností alpské krajiny, v níž vyrůstala. „Je tady nádherně. Právě proto jsme tam hledali nejdříve baráček se zahrádkou, ale nechtěli jsme hypotéku. Teď jsme šťastní v bytě 4+kk,“ vysvětluje Sylvia. Podle ní je i samotný Beroun přijatelnější k životu, než mnohá evropská města. „Beroun se mi zdá přátelský. Je z něho cítit duše. Citlivě slučuje historii s modernou v souladu s přírodou,“ říká češtinou s lehkých nádechem germánského er.
Na Berounu si cení dochovaných hradeb a historických budov na náměstí. Stejně jako kopcovité krajiny v jeho okolí a městem protékající řeky. Mětskou horu uprostřed města s rozhlednou na vrcholu a s medvědáriem považuje za moderni prvek. „Je to sice betonové monstrum, ale umístěné tak, aby lákalo malé i velké návštěvníky,“ líčí svůj úhel pohledu a dodává, že Beroun má samosebou i své „mouchy“. „Třebas sídliště se mi nelíbí nikde. Ale jinak je Beroun sympatický velikostí a počtem obyvatel. Řidiči tu nejsou tak podráždění jako v Praze. Vládne tady o moc přátelštější atmosféra,“ tvrdí Sylvia Plischke.
Aby bylo na Berounsku ještě lépe, hodlá se bývalá světová tenistka angažovat v podnikání. „Ráda bych podpořila snahy o rozšíření sportovního zázemí, jakým je cyklostezka z Berouna na Křivoklát nebo beach- volejbalové kurty. Také chcipomoci v propagaci berounského regionu v zahraničí,“ skicuje možnou podporu do budoucna.
Propagace cestovního ruchu je ostatně jednou z aktivit, jimž se Sylvia Plischke momentálně věnuje. „Mým oborem je kromě jiného marketing v cestovním ruchu pro rakouské oblasti a hotely v Česku,“ vysvětluje žena mnoha dovedností, která uvažuje také o zřízení vlastní galerie s kavárnou. „Ráda maluji a tvořím, a tak bych v Nižboru, kde jsou sice dvě dobré restaurace, otevřela ráda ještě kavárnu spojenou se soukromým ateliérem. Už jsem o tom hovořila se šéfem firmy Julius Meinl v Česku Vaškem Lednickým, tak doufám, že se to podaří,“ říká podnikatelka na volné noze.
Kromě byznysu by se Sylvia Plischke ráda vrátila i k tenisu. „Moc by mne bavilo občas někoho trénovat v tenise. A nemusí to být žádný profesionál. Zájemcům bych bílý sport ráda přiblížila, ale fakt nechci hrát denně. Nerada bych přišla o čas na své výlety za účelem poznávání Berounska,“ dodává novopečená berounská patriotka.