Black Sabbath je stroj, který se ani v Praze nezasekl | E15.cz

Black Sabbath je stroj, který se ani v Praze nezasekl

Black Sabbath během koncertu v Německu, ilustrační foto
Black Sabbath během koncertu v Německu, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Black Sabbath se po osmi letech v téměř kompletní původní sestavě vrátili do Prahy. A opět dokázali, že i po 45 letech od vzniku jsou dokonale promazaným strojem, který nedokáže zabrzdit ani občasné sypání písku do soustrojí v podobě místy celkem nedokonalého zpěvu Ozzyho Osbourna. Jeden z mála rockerů považovaných rovnou za instituci je sice mediálně nejznámější ikonou skupiny, ale také jejím přece jen aktuálně nejslabším článkem.

Každopádně po úvodní sugestivní siréně a jednom z prvních hitů birminghamské kapely War Pigs si mnozí z 16 tisíc nadšenců, téměř do jednoho oblečených v nejrůznějších kombinacích černé barvy, mohli oddechnout. Osbourne se představil v nadprůměrné formě, která i když v druhé půli večera klesala, nestalo se tak pod míru, která by koncert nenávratně zničila.

Občasné nedostatky totiž s přehledem převálcovali skvěle sehraní spoluhráči, nejen ti původní - kytarista Tony Iommi a baskytarista Geezer Butler - ale i stále ještě trochu nováček bubeník Tommy Clufetos. Teprve třiatřicetiletý hráč dokonale nastudoval všechny staré hity i písně z nové letošní desky označené číslem 13, na níž party bicích nahrál Brad Wilk.

Záznam k koncertu Black Sabbath v Praze

Nové koště dobře mete

Polovina setlistu se skládala z prvních dvou alb, stejnojmenného debutu a dvojky Paranoid, jejíž titulní skladba celý dvouhodinový koncert uzavřela. Mezi prověřenými hity jako Iron Man ale zcela přirozeně zapadly i skladby nové, jako God is Dead či End of Beginning, které se drží charakteristického až ikonického zvuku kultovní kapely.

Pochvalu pak Black Sabbath zaslouží nejen za čistý zvuk, ale i za pódium. Tomu vévodily jedna velká a dvě menší obrazovky představující symbolický vstup do jeskyně, v níž jak známo žijí Osbourneovi oblíbenci netopýři, díky kterým měl o dění na pódiu přehled i ten nejmenší a nejvzdálenější fanoušek.

Možná naposled

Otázkou je, co bude dál. Osbourne oslavil v úterý půlkulaté pětašedesáté narozeniny a ačkoli patří ke kmenovým členům pomyslné Ligy nezničitelných stejně jako Iggy Pop a Keith Richards, je na místě očekávat, že podobných příležitostí pro tuzemské příznivce, jakou byl sobotní pražský koncert v téměř původní sestavě, už mnoho nebude.

Ostatně koncert se měl uskutečnit v Praze již před rokem. Kvůli zdravotním potížím kytaristy Iommiho byl ale odložen na nynější termín, kdy pro změnu z původní sestavy chyběl bubeník Bill Ward. Možná je to opravdu naposled - a kdo v sobotu do O2 areny dorazil, určitě nelitoval. Už se to nemusí opakovat.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video