Broadway se v kině představí málo výraznou klasikou | E15.cz

Broadway se v kině představí málo výraznou klasikou

John Steinbeck: O myších a lidech
John Steinbeck: O myších a lidech
• 
ZDROJ: aerofilms

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cyklus přenosů divadelních inscenací do kin NT Live letos poprvé opustil britská pódia a jednou navštívil i slavnou Broadway. Záznam představení O myších a lidech, vyprávějícího o přátelství dvou kalifornských dělníků za časů hospodářské krize, se pro velký úspěch dnes od 20.30 hodin znovu promítá v žižkovském kině Aero.

V newyorském divadle Longacre se jediná hra Johna Steinbecka, kterou si napsal podle vlastní novely, na kamery hrála loni v červenci, hlavně díky zájmu Jamese Franca. Známý americký herec také asi nejvíc může za popularitu kusu v USA i v Česku. Herecky ho ovšem netáhne. Naopak tak jako ve svých posledních filmech, i tady většinu představení projde v standardním, pouze dostačujícím módu. Ke konci, v okamžiku, kdy má jeho postavě dojít, jak jeho kamarád, slabomyslný hromotluk s nebezpečnou silou, Lennie skončí, pak selže ve své nevýraznosti a podkope dopad tragédie.

Lépe se daří jeho kolegovi Chrisu O’Dowdovi, za postavu Lennieho loni nominovanému na cenu Tony. Výraznější než Franco je také veterán Jim Norton v dojemné roli staříka, který chce věřit, že i outsideři se mohou mít dobře. A také Leighton Meesterová, televizní hvězdička, která dokáže koketerii jediné ženské postavy dostatečně vysvětlit touhou a osamělostí.

O myších a lidech jako příběh o lidech marně toužících po svých snech stále může být srdcervoucí. V pojetí Anny D. Shapirové, držitelky Tony za režii rodinného dramatu Srpen v zemi indiánů, tato klasika z roku 1937 ovšem působí příliš jako klasika. Poctivá, slušně připravená, s pohlednou scénou, ovšem už místy zastaralá svou přímočarostí, jasně nastaveným příběhem a tendencí vše podstatné několikrát opakovat. Inscenace předvede, co má, dojme, rozesmutní. V sezoně, kdy jiná představení NT Live jako energický Člověk a nadčlověk nebo radikálně interpretovaný Pohled z mostu umí starší texty z 20. století rázně a nezapomenutelně oživit, už tento nevýrazný obyčejný přístup k velkému nadšení nestačí.

John Steinbeck: O myších a lidech
(drama, USA, 150 minut)
Režie: Anna D. Shapirová
Hrají: James Franco, Chris O’Dowd, Leighton Meesterová
Záznam z divadla Longacre v New Yorku vysílá dnes kino Aero od 20.30
Hodnocení: 60 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.