Brtnice čeká prvního kastelána | E15.cz

Brtnice čeká prvního kastelána

Tomáš Blažek

Poprvé v historii bude mít zámek v Brtnici kastelána. Pro turisty bude připraven malý prohlídkový okruh.

Zatím zde jen padá omítka, hniloba žere krovy a cimbuřím se prohání vítr. Na bránu příchozí buší marně. Zchátralým a prázdným zámkem v Brtnici však budou možná už v této sezoně turisté procházet po malém venkovním okruhu. Zámek si pronajala třebíčská firma Opus Moraviae, která shání peníze na jeho opravu.

„Budeme se snažit odstranit nejvážnější havarijní závady. Jako první opravíme střechy. Rádi bychom letos zámek zpřístupnili,“ řekl Petr Řehořka, předseda správní rady Opus Moraviae, s tím, že už začátkem léta má mít zámek kastelána.

Lidé v Brtnici se přesto brání přílišnému optimismu, že zámku svitla naděje na trvalou péči. Iluzí už zažili v minulých dvaceti letech mnoho. „Lidé se tu zlobí, že se dlouho se zámkem nic neděje, cítí za něj spoluodpovědnost. Jenže víme, že problémem jsou peníze,“ řekla Ludmila Rychnovská ze Spolku za starou Brtnici.

Oprava zámku by mohla stát kolem šesti set milionů korun, což je dvanáctkrát víc, než je roční rozpočet města Brtnice. Současně mají lidé trochu nedůvěru k pronájmu zámku soukromé firmě. „Doufáme, že se novým majitelům podaří se zámkem udělat víc, než bychom dokázali my jako město. Ale je jasné, že oni nejen opravují památky, ale jsou i podnikatelé,“ myslí si starosta Brtnice Stanislav Jirků.

I Řehořka se brání slibům. „Máme určitý cíl, ale nechceme dávat velkohubá prohlášení,“ řekl Řehořka. Pronajímatelé si chtějí areál řádně prohlédnout, až roztaje sníh.

„Uděláme malou rekapitulaci všeho, co je potřeba udělat, a vytvoříme první rozpočet na opravy,“ plánuje Petr Řehořka.
Komu vlastně zámek patří, to bylo dosud největší neznámou. Na smutné současnosti měly zásadní vliv soudy o jeho vlastnictví.

Firmu Opus Moraviae založili lidé z třebíčské firmy Archatt Památky, která rekonstruuje památkově chráněné stavby. Zámek si pronajali od Stavebního bytového družstva Svébyt v likvidaci. Družstvo získalo zámek do majetku loni po dvacet let trvajících sporech. Likvidátor Svébytu Tomáš Zachat chtěl zámek převést na stát, ten ale památku nechtěl.

Zachat se rozhodl pro firmu Archatt prý proto, že to bylo jediné konkrétní možné a okamžité řešení.
„Alternativa k Archattu prostě není,“ řekl Zachat, který má navíc i zdravotní problémy.
Archatt však v Brtnici nebude mít lehkou pozici. „Teď se ozývají hlasy, že zámek mělo převzít město. Ale to by nás mohlo ekonomicky zlikvidovat,“ řekl starosta Jirků.

Hlavní postavou pří o zámek je zakladatel Nadace Svébyt ,pražský architekt Oleg Rybnikář.
„Nadace se snažila o záchranu zámku, loni jsme sehnali milion korun na opravu střechy. Naše snahy ale blokovaly pokračující spory,“ řekl Rybnikář.

Jeho oponenti ho kritizují, že poslední dvě desetiletí existenci zámku zkomplikoval naopak on řadou nepřehledných převodů zámku mezi společnostmi, v nichž sám figuroval.
Přes všechny majetnické spory by však mělo být na brtnickém zámku rušno. Na konci srpna na zámku bude městská pouť a současně odtud opět vyjde tradiční morový průvod v historických kostýmech. Ještě předtím by zde na jaře měly být dřevorubecké závody.

Autor: Tomáš Blažek
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!