Budoucnost sledování: lidé budou jako zvířata v ohradě | E15.cz

Budoucnost sledování: lidé budou jako zvířata v ohradě

oko, sledování
oko, sledování
• 
ZDROJ: vtm.cz

Karel Javůrek, VTM.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stále roste počet kamer napojených na centrální systémy. Sledování z nedostupné oblohy z nás ale udělá neškodná zvířata.

Už od narození jsme sledováni, což platilo v daleké minulosti, platí to i dnes a bude to samozřejmě platit i v budoucnu. Zatímco dříve na vás dával pozor především tvůrce (rodič) a po odloučení už jste byli zcela volní a sledovali vás tak maximálně predátoři a konkurenti, s postupem doby se to měnilo.

Tlupy, vesnice, města, státy… Sdružování celků s sebou nese i proměnu kdo, koho a jak sleduje. Obecný trend je takový, že čím dál méně lidí sleduje čím dál větší počet lidí. A technologie umožňují dostat efektivitu na nepředstavitelné hranice.

Když satelit nestačí

Satelity mají i v nízké oběžné dráze svá omezení. Podrobnému zobrazení konkrétních lidí a menších objektů brání velká vzdálenost, spousta rušení a nakonec i počasí. Satelit je zatím extrémně drahý a pro účely přesného sledování – například dění ve městě, je to zatím nepoužitelná technologie. Natož aby si ho mohla dovolit jednotlivá města.

Pokud se rádi koukáte na napínavé filmy, kdy státní orgány vidí ze satelitů i ty nejmenší detaily, jistě jste měli za to, že to není možné. Ano, to není. Ze satelitu ne. Jsou tady ale automatická letadla.

Výzkumná agentura DARPA však nyní zveřejnila informaci o kameře s označením ARGUS-IS, která má extrémně vysoké rozlišení 1,8 Gpx. Nejedná se totiž o jednu čočku, ale o soustavu velkého množství samostatných snímacích čipů. Díky tomu lze dosáhnout požadovaného rozlišení za přijatelnou cenu.

Ukázka možností snímače s rozlišením 1,8 Gpix. Jde už ale o „starou“ technologii. Zdroj: DARPA Autor: DARPA
Ukázka možností snímače s rozlišením 1,8 Gpix. Jde už ale o „starou“ technologii. Zdroj: DARPA

Důležité ale je, že se jedná o kameru se schopností natáčet video s takovým rozlišením, že je možné zachytávaný obraz přiblížit opravdu blízko a ke všemu i živě. U této verze, která byla ve třech kusech použita například v Afghánistánu, je možné sledovat tímto způsobem plochu o rozloze 39 km čtverečných. V podstatě klidně celé jedno město.

Kamera je umístěna na miniaturním letadle. To může létat v plně automatickém režimu, nebo ho může ovládat operátor z pozemního střediska. Podívejte se na video, co letadlo vybavené takto citlivou kamerou dokáže:

Obrazová data o objemu kolem 300 Mb/s putují z kamery na letadle bezdrátovým signálem přímo do střediska, kde je lze kromě živého sledování pochopitelně i okamžitě ukládat pro pozdější použití a analýzu. Prezentovaný systém na sledování streamů dokáže zobrazit a přiblížit až šedesát pět konkrétních míst, neunikne tedy nic.

Technologie, která si nás podrobí

Ale i kamera se sledovacím letadlem má svá omezení – vysoká cena, rozlišení, výdrž letu. Všechno se ale postupně stále zlepšuje a zlevňuje. Vždyť snímací čipy jsou založeny na tranzistorech, u kterých platí Moorův zákon – složitost se tedy každých přibližně 18 měsíců zdvojnásobí. Z jiného pohledu to platí i pro efektivitu (výkon vs. cena). Za deset let budou mít takové snímací čipy stonásobně vyšší rozlišení a budou třeba i tisíckrát levnější. Takže si je dovolí třeba i chudší města.

Výdrž letadla je něco, co už vlastně bylo vyřešeno, jen se finalizuje. Například projekt Vulture, o kterém jsme psali v článku Bezpilotní letouny, vraždící stroje bez soucitu, směřuje k bezúdržbovému letounu, který si vystačí se solárním napájením a může se vznášet nad konkrétní oblastí několik let bez nutnosti přistání a servisu.

Projekt Vulture: jen tak si létá a nic to nestojí. Zdroj: DARPA Autor: DARPA
Projekt Vulture: jen tak si létá a nic to nestojí. Zdroj: DARPA

Centralizované zpracování i umělá inteligence

V budoucnosti je prostor pouze pro co nejvyšší efektivitu. Lze tak jistě celkem s přehledem předpovědět, že pokud budou taková letadla a kamery na většině míst na Zemi, dat bude skutečně relativně hodně. Jejich zpracování bude možné jedině přes centralizované místo s výkonem i kapacitou – v lokálním datacentru.

Díky dostatečné propustnosti internetu nebude problém mít všechna data dostupná odkudkoli. Budou k nim mít přístup nejen města, ale i vlády a uskupení zemí v rámci vyššího zájmu a bezpečnosti.

Obrovské množství dat nelze zpracovat lidmi; už na zmíněném videu jsou vidět první použití umělé inteligence v primitivní formě – detekce objektů (aut, lidí). V budoucnosti ale nebude problém okamžitě rozpoznávat nehody, výtržnosti a podobné věci. Záchranná služba se o nehodě dozví ve stejném okamžiku, kdy do sebe auta narazí. Není to žádná vědeckofantastická představa, ale pouze otázka času.

Vše bude samozřejmě propojeno s klasickými bezpečnostními kamerami současného střihu. Pohled z výšky nezvládne vše, ale několik letadel s kamerami dokáže poskytnout i trojrozměrné snímání.

Přidejte k tomu rozpoznávání obličejů, které už je také v pochodu, viz třeba FBI dá miliardu za technologii pro rozpoznávání obličejů. Začne se vám rýsovat představa, jak bude v budoucnu těžké dělat primitivní zločiny. Respektive nebýt za něj dopaden.

Když se zvířátka vztekají

Sledování lidí bude mít pod palcem stále menší počet lidí a sledovaná skupina bude stále větší. Inteligentní systémy budou klidně milionkrát za sekundu vyhodnocovat nasnímané lidi živě z létajících kamer, ty pozemní poslouží na přesnější zobrazení nebo pro pokrytí slepých míst. Inteligentní systém už dříve vyhodnotil ideální místa pro nasazení kamer dle rozložení všech budov ve městě.

Důsledkem těchto systémů je sice na jednu stranu vyšší bezpečnost, ale také obrovské nebezpečí. Právě proti němu se bouří některé skupiny obzvláště mladých lidí.

Jak můžete vidět na videu, v Německu je poměrně aktuální vandalská hra „CamOver“, kdy mladíci v kuklách v soutěživém a „vyšším“ principu svobody (stejný „vyšší“ princip jako u opačné skupiny) ničí pozemní kamery všeho druhu.

U kamer na letadlech několik kilometrů vysoko už takové opičí pobíhání nebude stačit. Zvířecí a primitivní agrese už zkrátka nepomůže. Pouze vyšší a srovnatelná inteligence – v tomto případě tedy hacknutí systémů, poškození přenosu dat a podobně. Inteligence vybavená moderními technologiemi bude moci být ovlivněna pouze podobně inteligentním útokem.

Na souboj o soukromí budoucnosti už nebude stačit lidský mozek ani operátor, ale spíše se dočkáme boje vládní umělé inteligence proti té „hackerské“. Ale to už částečně probíhá i dnes.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video