Černá perla objektivem fotografa | E15.cz

Černá perla objektivem fotografa

Share on Facebook Messenger
Dalibor Gregor a koně patří neodmyslitelně k sobě. Fotografuje je už patnáct let.

Zatímco v civilu učí Dalibor Gregor studenty jak si poradit v obchodě, jeho volný čas patří koním. Před dvěmi lety se vydal po stopách bílých Lipicánů a z fotografií, zachycující tato nádherná zvířata, vznikla nejen kniha, ale také výstava. Nazval ji „Ušlechtilost koní“ a lidé si je mohou prohlédnout v prostorách opavského domu kultury Petra Bezruče.
V minulém týdnu fotograf představil milovníkům koní, svou nejnovější knihu „Fríský kůň – černá perla“.

Po bílé přišla černá

„Když jsem napřed fotografoval jen bílé Lipicány, tak jsem si řekl, že potřebuji změnu. A začal jsem fotit černé frísáky. Projezdil jsem za nimi pět států. Kromě českých chovatelů jsem navštívil jejich kolegy na Slovensku, v Německu, v Rakousku a v Holandsku. Domovem tohoto plemene je právě Frísko v severní části Holandska,” řekl Gregor, který je zároveň autorem a vydavatelem. Fotografování fríských koní mu zabralo celý rok. Zachytil je s jejich majiteli, na jezdeckých show i různých slavnostech. „Koně sice fotím, ale žádný znalec plemene nejsem. Proto jsem poprosil o spolupráci Hanu Herčíkovou, zakladatelku asociace fríských koní, aby mi napsala text,” vysvětloval Gregor. Když u nás před více jak deseti lety chovatelé s chovem tohoto plemene, určeného původně k zápřahu, začínali, bylo jich jen pár. Před třemi lety jich napočítali sto padesát, a dnes je jich v Česku kolem tří set. „Pro vznešené držení těla používají Holanďané tyto černé koně i pro slavnostní příležitosti. V šestispřeží táhnou například kočár královny,“ přidala zajímavost Herčíková, která si toto přítulné plemeno koní zamilovala a spolu s manželem je doma také chová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.