Českým vývojářům mobilních aplikací ukusuje zisky Čína | E15.cz

Českým vývojářům mobilních aplikací ukusuje zisky Čína

kyberprostor
kyberprostor
• 
ZDROJ: CTK

Miloslav Hamřík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vývojáři aplikací pro chytré telefony a tablety mohou Čínu považovat za nový "divoký Západ'. Čína je obrovskou šancí a slibným trhem, nicméně s ochranou autorských práv je na tom tato země na štíru.

Ukradené mobilní aplikace zdarma nejsou v Číně vzácným jevem. Stává se i to, že místní programátoři zkopírují úspěšnou aplikaci, z níž poté plynou zisky jim. A výjimkou není ani to, když místní hackeři ponechají původní kód programu a pozmění jen grafiku, aby poté aplikaci vydávali za svou. Jednotlivé vývojáře připravují piráti o miliony dolarů nejen za ušlé příjmy v podobě plateb za aplikace, ale také penězům ze zobrazené reklamy nebo z placených doplňků do aplikací.

„Je to v podstatě celkem běžné nejen na Androidu, ale i na iOS (Apple) platformě. Naší posledně vydanou hru Caveman Dash stáhli piráti pár hodin po vydání na AppStore. Hru vložili na jednu z největších stránek agregující upirátěné verze mobilních her. Poměr pirátských hráčů vůči platícím nám okamžitě vyskočil na nějakých 30:1 ve prospěch pirátů,“ popisuje svoji zkušenost s piráty Jakub Svoboda z firmy Falanxia.

Chytré telefonyAutor: CTK

Největší problémy mají v tomto ohledu aplikace pro operační systém Android. „Pirátství na Android platformě je dost brutální. Například hru Football Manager Handheld hráči na Androidu nelegálně stáhli v případě 90% kopií,“ potvrzuje herní vývojářka Nikola Bornová. Je přitom dobré si uvědomit, že velký rozdíl mezi tím, když aplikaci ukradne 80 procent nebo 90 procent lidí. Pro vydavatele to znamená obrovský rozdíl v příjmech.

Důvodem je to, že v Číně vlastně žádný oficiální trh s aplikacemi Google neexistuje. „V Číně je stahování aplikací z kvalitních zdrojů složitější i proto, že zde uživatelům není například dostupný ani oficiální kanál, jakým je Google Play,“ potvrzuje technický ředitel společnosti Inmite, Pavel Petřek a Nikola Bornová jej doplňuje: „Je složité zazlívat jim, že si stahují nelegální kopie, když se k těm legálním často nemají šanci dostat. V Číně je sice asi 70 Android marketů, ale je to s nimi komplikované.“

O pirátech by mohla hodně vyprávět i brněnská společnost Madfinger Games. Ta nabídla v červenci svou hru Dead Trigger přes androidí obchod za jediný dolar. Jenže ani tak nízká cena hráčům nestačila. Samo studio pak hru nabídlo zadarmo, aby nepodporovalo piráty. Společnost uvedla, že čtyři z pěti uživatelů si stáhli nelegální verzi hry. „V Číně je 99,998 procent kopií Dead Triggeru nelegálních,“ upřesnila mluvčí firmy Anna Pořízková.

Dead TriggerAutor: Madfinger Games

Piráti se zakusují i do ‚jablka’

Klidný ale nezůstává ani Apple. Toho zase trápí hacknuté mobily Iphone. Studie z roku 2011, která monitorovala situaci na čínském trhu s aplikacemi zjistila, že kolem 17 procent aplikací je ukradeno nebo přeprogramováno tak, aby zisky z jejich prodejů šli jinam než k autorovi aplikace. Byl zjištěn též případ, kdy nabídku jednoho z Apple App obchodů tvořilo 85 procent aplikací pro hacknuté telefony a pirátské verze placených aplikací. Všeobecně se ale má za to, že díky tomu, že Apple svůj oficiální obchod s aplikacemi v Číně otevřel, není tak častým terčem počítačových pirátů.

Mobilní aplikace čeká změna prodejního modelu

Google přitom nabídl softwarové nástroje k ochraně aplikací před pirátstvím a to včetně možnosti „ověření licence“, kterou lze do aplikací vložit. Další šifrovací nástroj, který umožňuje spouštět aplikace pouze na zařízení, kterým byla stažena, ovšem pracuje pouze s nejnovější verzí systému Android Jelly Bean. A zařízení s tímto systémem se prozatím nevyskytují ve velkém množství. „Naše aplikace žádným speciálním způsobem neochraňujeme, protože dostatečná ochrana není ani technicky možná,“ míní Pavel Petřek z Inmite.

Zdá se, že vývojáři musí do budoucna hledat cesty, jak svoji práci zabezpečit. V případě počítačových her již celé odvětví zkouší osvědčené postupy v podobě základních her zdarma. Uživatel si pak ale musí dokupovat do her obsah. To potvrzuje i Jakub Svoboda: „ Zdá se, že je to jednoznačně nejlepší možnost ochrany a myslím si, že trh obecně půjde směrem freemium/free2play her.“

Autor: Miloslav Hamřík

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video