Chalupa uvolnil na zateplování 7,2 miliardy korun z programu Zelená úsporám | E15.cz

Chalupa uvolnil na zateplování 7,2 miliardy korun z programu Zelená úsporám

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) podepsal v těchto dnech 25 tisíc žádostí o podporu z programu Zelená úsporám. Žadatelům tak uvolnil 7,2 miliardy korun. Celkem tak bylo od začátku fungování programu schváleno přes 61 tisíc žádostí za zhruba 15,4 miliardy korun. Zasilatele 16 tisíců žádostí, které jsou neúplné, Státní fond životního prostředí (SFŽP) tento týden vyzval dopisem k doplnění ve lhůtě 60 dnů.

„Jak budou doplněné žádosti přicházet, tak budou postupně kontrolovány a správně doplněné žádosti budou dále administrovány a následně propláceny v souladu se stavem finančních prostředků SFŽP,“ sdělila mluvčí fondu Lenka Brandtová. Na vyplacení všech žadatelů fondu schází zhruba osm miliard, polovinu z toho chce Chalupa vzít odstoupením od podpory zateplování veřejných budov, počítá také s dalšími zisky do programu za prodej emisních povolenek a s penězi, které budou muset vrátit žadatelé, kteří nedodrželi podmínky.
Program Zelená úsporám je určen na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech. Podpora se poskytuje formou nenárokové dotace. Program je financován z příjmů z prodeje emisních kreditů, kterých dosud ministerstvo prodalo za téměř 19 miliard korun.

U schválených dotací začne fond zhruba do dvou týdnů rozesílat žadatelům vyrozumění a smlouvy. „Po doložení realizovaných opatření nebude nic bránit tomu, abychom žadatelům dotaci poslali,“ uvedl ministr. Dopisy s výzvou k doplnění žádostí fond rozeslal ve čtvrtek. Pokud žadatelé nebudou na tuto výzvu reagovat, jejich žádost nebude dále administrována. Chalupa tak zájemce o státní dotaci nabádá, aby sledovali své poštovní schránky. Fond podle něj zahájil souběžně důslednou kontrolu projektů v programu Zelená úsporám. „Máme informace o tom, že ne vždy bylo postupováno při realizaci v souladu se smluvními podmínkami. Pokud najdeme neoprávněně čerpané prostředky, budou žadatelé či zhotovitelé důsledně postihováni. Neoprávněně čerpané či požadované finanční prostředky nebudou vypláceny nebo budou zpětně vymáhány,“ uvedl ministr. Od vyhlášení programu na jaře roku 2009 do 31. prosince loňského roku bylo vyplaceno 13 500 žádostí o podporu v celkové výši dvě miliardy korun. Do této středy pak dalších 14 500 žádostí ve výši 2,7 miliardy korun. V polovině května by mělo být proplaceno na účty žadatelů zhruba pět miliard korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video