Charita prince Charlese vrátila plagiáty obrazů za miliony

Princ Charles (ilustrační foto))

Princ Charles (ilustrační foto)) Zdroj: Reuters

Obrazy Salvadora Dalího
Pablo Picasso, obraz (ilustrační foto)
Dumfries House, sídlo charity prince Charlese
Claude Monet, obraz (ilustrační foto)
5
Fotogalerie

Nadace dědice britského trůnu prince Charlese vrátila padělané obrazy pojištěné na 105 milionů liber jejich majiteli. Obrazy sídlu charity Dumfries House ve Skotsku zapůjčil zbankrotovaný byznysmen James Stunt, který je od plagiátora zakoupil.

Informaci britskému deníku  Daily Mail poskytl sám padělatel Tony Tetro, který byl již dříve odsouzen na šest měsíců vězení za duplikaci obrazů. Podle informací deníku Tetro obrazy namalovat a prodal Stuntovi. „Lepší bylo to uzavřít dříve, než později. Nechci s tím mít nic společného. James věděl, že ty obrazy jsou moje,“ prozradil Tetro.

Celkem si Stunt nechal u Dumfries House pojistit tři obrazy. Padělek impresionisty Claude Moneta, který byl pojištěn na 50 milionu liber, kubisty Pabla Picassa (42 milionu liber) a surrealisty Salvadora Dalího (12 milionu liber). V přepočtu byla pojistná hodnota všech tří obrazů více než 3,1 miliard korun. 

Jakmile byla informace o původu obrazů zveřejněna, byly odstraněny z veřejné výstavy v sídle princovy charity Dumfries House ve Skotsku. Celkem jich byznysmen James Stunt zapůjčil 17, pronajaty měly být na deset let. „Je nesmírně politováníhodné, že se autentičnost těchto obrazů jeví jako pochybná,“ vyjádřil se pro Daily Mail tiskový mluvčí Princovy charitativní nadace. Ta se mimo jiné zaměřuje například na vzdělávací kurzy v oblasti řemesel a kultury.

Princ Charles byl pozitivně testován na koronavir >>>

„Můžete mými obrazy udělat dojem na přátele nebo si s nimi vyzdobit dům, ale přes odborníka nikdy neprojdou,“ říká o svých plagiátech Tetro. Daily Mail má ale prý k dispozici dokumenty, které obsahují tvrzení, že obrazy autentizoval Wildensteinův institut v Paříži, který se specializuje na Monetovy obrazy. Vyjádření institutu ale britský deník nezískal.

Stunt, který v červnu tohoto roku zbankrotoval kvůli svým dluhům 14 milionu liber (413 milionu korun) ale Tetrovo obvinění odmítá. „Nic z toho není padělek. Žádný Monet se ke mně nevrátil,“ vyjádřil se pro  Daily Mail.