Další velké jméno. Babiš chce v Praze pobočku pařížské galerie Centre Pompidou | e15.cz

Další velké jméno. Babiš chce v Praze pobočku pařížské galerie Centre Pompidou

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Získat pro Prahu licenci jedné z nejvýznamnějších evropských galerijních institucí, pařížského Centre Pompidou by chtěl premiér Andrej Babiš. O spolupráci této instituce s pražskou Národní galerií (NG) jednal v Praze s prezidentem Centre Pompidou Sergem Lasvignesem a ředitelem NG Jiřím Fajtem. „Ano, chceme v Praze středoevropskou pobočku Centre Pompidou,“ řekl po jednání Babiš novinářům.

Lasvignes si v pátek prohlédl Veletržní palác v Praze, který by po plánované rekonstrukci měl být hlavním sídlem galerie. Lidé z jejího vedení ho provedli především sbírkami moderního českého umění a shlédli také sbírku s díly slavných francouzských modernistů zakoupenou českým státem za první republiky.

Národní galerie pod vedením Jiřího Fajta s Centre Pompidou již spolupracuje. Vyjednávané partnerství však zakotvuje užší spolupráci. Mělo by umožnit prezentaci pařížských sbírek v Praze i možnost vystavování českého umění ve Francii. První prezentací sbírek Centre Pompidou v Národní galerii bude podle Fajta výstava v Salmovském paláci v roce 2021, která představí asi šest desítek pařížských „highlightů“.

Ve spolupráci s Centre Pompidou se již uskutečnilo několik výstav, například loňská velká přehlídka děl Františka Kupky.

Babiš ale mluví o tom, že by v Praze mohla být pobočka Centre Pompidou. Od roku 2010 funguje v Metách Centre Pompidou-Metz, od roku 2015 pobočka ve španělské Malaze. Zájem o úzkou spolupráci s Centre Pompidou je ve světě veliký.

Babiš se Sergem Lasvignesem jednal loni v listopadu v Paříži, v Praze v říjnu prováděl Veletržním palácem prezidenta Emmanuela Macrona.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery