Cigaretové špačky budou z nizozemských měst uklízet vycvičené vrány | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Cigaretové špačky budou z nizozemských měst uklízet vycvičené vrány

Stanislav Janů - VTM.cz

Vrány jsou považovány za jedny z nejinteligentnějších ptáků, čehož nyní chce využít projekt Crowded Cities. Za pomoci těchto opeřenců chce dostat z měst cigaretové nedopalky.

Vrány při mnoha studiích dokázaly, že jsou schopné značné improvizace při získání potravy a také mohou být relativně snadno vycvičeny. Zakladatelé Bob Spikman a Ruben van der Vleuten proto chtějí sestrojit jednoduché zařízení, kam vrána nedopalek odhodí a po jeho detekci dostane potravu.

V soutěži o nejzajímavější genom triumfoval dingo

Prvotní úvahy přitom směřovaly k holubům, ti se však později ukázali jako těžko cvičitelní a volba tak padla na vrány. Tvůrci projektu rovněž hlásí první úspěchy s výcvikem, kdy si ptáci postupně asociují odevzdání nedopalku se stravou. Mezi vranami jsou navíc tyto informace lehce přenositelné a uklízecích vran tak může rychle přibýt.

Skutečná noční můra: Tento „červ“ může měřit téměř metr!

Je tedy pravděpodobné, že podobný projekt může fungovat. Na druhé straně samozřejmě stojí otázka etiky, zda je přípustné pro takovou práci ptáky cvičit. A to i z důvodu, že nedopalky mohou být pro vrány toxické.

Autor: Stanislav Janů - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!