Čína chce v roce 2020 vypustit kosmickou loď nové generace. Bude létat jako letadlo | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Čína chce v roce 2020 vypustit kosmickou loď nové generace. Bude létat jako letadlo

Jiří Černý - VTM.cz

Zaměstnanci China Aerospace Science and Technology Corporation (CASTC) vydali před několika dny prohlášení, podle kterého Čína v roce 2020 uvede do provozu kosmickou loď nové generace.

Podle dostupných informací by měla být použitelná opakovaně (stejně jako Falcon 9 od SpaceX) a létat stejně jako letadlo. Právě druhá zmíněná schopnost ji bude výrazně odlišovat od klasických raket.

Předpokládá se, že dotyčný dopravní prostředek zkrátka odstartuje z ranveje a vysoko v atmosféře aktivuje svůj náporový pohon (ramjet). Raketové motory mu následně umožní dostat se na orbit.

Čína postavila největší teleskop na světě. Nyní marně hledá někoho, kdo by jej zvládl obsluhovat

Použitá technologie rovněž bude umožňovat snadnou údržbu. To by v konečném důsledku mělo snížit náklady na budoucí starty a umožnit zvýšení jejich frekvence.

„V současné době Čína vyvíjí své vlastní opakovaně použitelné kosmické lodě, které mohou vzlétat i přistávat vodorovně,“ uvedl Liu Shiquan z CASTC v červnu. „Už jsme dokončili několik zásadních pozemních zkoušek motorů a dalších klíčových komponent, které přinesly pozoruhodné úspěchy.“

SpaceX, Blue Origin i Rusové přicházejí na chuť metanovým motorům

Není bez zajímavosti, že vodorovně měly létat i raketoplány NASA. Ta však tuto myšlenku nakonec opustila. V mezičase začal Virgin Galactic pracovat na SpaceShipTwo a XCOR na Lynxu (byť tento projekt byl pozastaven kvůli nedostatku finančních prostředků), ale obě tyto lodě byly navrženy pouze pro suborbitální lety.

Autor: Jiří Černý - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!