City Park kandiduje na Stavbu roku | e15.cz

City Park kandiduje na Stavbu roku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezi patnáct projektů nominovaných na ocenění Stavba roku 2009 se letos dostalo i obchodně – zábavní centrum City Park Jihlava, které v loňském roce dokončila přímo v centru krajského města společnost PSJ Invest.

Jihlava na podobné centrum poměrně dlouho čekala, na rozdíl od většiny krajských měst České republiky jí totiž centrum podobného typu a velikosti chybělo. Skutečnost, že City Park Jihlava nejen pokrývá tuto potřebu, ale přinesl městu také hodnotnou architekturu, je cenná i proto, že v povědomí velké části veřejnosti je v tomto směru stále jako symbol Jihlavy „socialistický“ Prior na hlavním jihlavském náměstí coby jeden z nejotřesnějších zásahů do městské architektury z doby minulého režimu.

#####Skutečně multifunkční centrum

V rámci přípravy stavby bylo na pozemku nutné zbourat několik starších průmyslových objektů. Kromě toho si projekt vyžádal investice k dosažení dobré dopravní obslužnosti, proto muselo být postaveno několik silničních sjezdů z hlavní komunikace v blízkosti centra. Investor od počátku záměru deklaroval úmysl, že nechce postavit hypermarketový projekt první generace, ale skutečně multifunkční projekt se vším všudy. Nahrávala mu v tom i skutečnost, že Jihlava a celý region Vysočiny byl, pokud jde o obchodní a společenská zařízení, poddimenzován – v samotné Jihlavě dosud působil hobbymarket Baumax a pokud jde o potravinové řetězce, působí zde Albert, Lidl, Delvita a Coop. V City Parku jim nyní konkuruje hypermarket Interspar. Od počátku uvažování o koncepci City Parku také bylo jasné, že v něm najde místo multikino. Navzdory určité stagnaci návštěvnosti multiplexů měli totiž o Jihlavu velcí provozovatelé zájem, protože město má vyspělou kulturní poptávku a kromě toho se zde pravidelně odehrává festival dokumentárního filmu. V City Parku Jihlava nakonec našly místo čtyři kinosály s kapacitou pět set míst sítě CineStar, která provozuje kina v dalších osmi městech v ČR.

#####Obchod i životní prostředí

Příprava stavby obnášela i likvidaci starých ekologických škod v místě původního průmyslového areálu a během realizace se uskutečnila revitalizace blízkého Koželužského potoka, který byl původně veden pod zemí v potrubí. Nyní je v celé jeho délce vytvořeno údolí se zelenými pásy a navazuje na ně nová cyklostezka. Koryto potoka je tvořeno přírodním kamenem a součástí revitalizace je i vytvoření mokřadu tvořeného lagunou s hladinou pro vodní rostliny a obojživelníky. Environmentálně citlivý přístup podtrhuje také skutečnost, že je stavba podřízena plasticitě terénu. Pohledovou střechu City Parku v Jihlavě tvoří kombinace zelených pásů vytrvalých rostlin a pruhů cortenu a lakovaných plechů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video