Co je ve středu města? Mezi cihláky sem tam věžák a plno hospod | E15.cz

Co je ve středu města? Mezi cihláky sem tam věžák a plno hospod

Sedmička se vypravila zjistit, kde je střed města Frýdku-Místku, jeho severní, jižní, východní a západní okraj.

Frýdek-Místek má zvláštní tvar. Připomíná motýla, uprostřed teče řeka Ostravice. Navíc k němu patří i Skalice, která je od města oddělena samostatnou vesnicí Staré Město. Kde je tedy střed města? „To se dá těžko jednoznačně určit. Nikdy jsme to zatím nepotřebovali vědět,“ říká šéf odboru územního plánování Petr Šabrňák nad velkou ‚motýlovou mapou‘ Frýdku-Místku, která je v předpokoji odboru. S kolegyní hledá dlouhý metr, vyměřuje, ale předem říká, že střed je jen odhad. „Máme tady Skalici, která je zvlášť. A to je docela velký problém,“ říká Šabrňák. Střed Frýdku-Místku nakonec po dlouhém měření dokážou určit. Nachází se poblíž ulice Riegrovy a Pionýrů v Místku, nedaleko náměstí Svobody a polikliniky. Je tam dětské hřiště, ale i zarostlé lavičky a nefunkční kašna. Severní výběžek města je v Lískovci, jsou tam jen lesy. Jižní a východní okraj je ve Skalici, což je městská vesnice. Na východním a jižním výběžku jsou také především lesy a pole. A nejzápadnější okraj je v Chlebovicích, kde je mimo jiné bývalá střelnice ministerstva vnitra. Nyní vybydlený prostor a posedy myslivců.
Šéf odboru územního plánování magistrátu města Petr Šabrňák určil střed města Frýdku-Místku někde mezi ulicemi Pionýrů a Reigerova. V blízkosti je Anenská a Malý Koloredov. Sedmička se vypravila do těchto ulic a jejich okolí.
Je to docela obyčejná část města, žádná výstavní čtvrť. I když nedaleko je místecké náměstí, které je pro Místečany, díky zachovalým domům z počátku minulého století, chloubou. „Je dobře, že centrum města není přímo na náměstí, protože to by Frýdečané nesli hodně špatně,“ neodpouští si pichlavou poznámku Šabrňák.
Odhadovaný střed Frýdku-Místku je směsicí převážně komunistické architektury a také v něm žijí vedle sebe majitelé drahých bytů ve zdejších cihlových domech a chudší lidé z „hoteláků“.

Střed vesmíru

Restaurace Carbon v ulici Pionýrů navazuje na hotelový dům Paskov. Ten patří stejně jako nedaleký Permon do vlastnictví RPG. Oba hotelové domy jsou záchytnou stanicí pro lidi v tísni. V rozlehlé restauraci Carbon sedí ve čtvrtek odpoledne u piva jen pár hostů. Většina stolů je prázdných. „Jaký střed města? Spíše střed vesmíru. Anebo ničeho?“ odpovídá jeden dotázaný štamgast Carbonu na otázku, jestli ví, že sedí ve středu Frýdku-Místku.

Srdce U kocoura

Nedaleko je parčík, základní škola, ústav pro mentálně postižené a také Sál království Svědků Jehovových. Je tu i Středisko volného času, které sídlí v jedné z nejstarších staveb v této lokalitě. V Riegrově ulici je hospoda, klub a galerie U Černého kocoura. Majitel si je vědom toho, že jeho podnik je v centru, a tak láká lidi do hospody „v samém srdci Frýdku-Místku“.
A hospod je tu mnohem víc. Poblíž je Šimibar, bar U Šreka s ležákem za osmnáct korun, Sportbar Krokodýl, Studio moderní ženy, lékárna, Restaurace U lékárny, bistro Koruna, bazar Hana, herna a bar Ponorka, Bar Cobra, pizzerie Malina a bar Metaxa. Nedaleko je Penny Market a stanoviště taxi služby.
„Jsem tady rád, nešel bych odtud. Leda úplně do jiného města. Třeba do Ostravy nebo do Prahy,“ říká Miroslav Vaníček, který bydlí v ulici Malý Koloredov.
Nízká zástavba starých cihlových domů a mezi nimi sem tam rodinný dům vyvolává pocit, že je člověk na venkově. Bydlí tady staří lidé, kteří si pamatují časy, kdy tu ještě nestály paneláky, ale v posledních letech se sem stěhují mladé rodiny. Richard Kurko z frýdecko-místecké pobočky realitní kanceláře Sting říká, že k nejžádanějším ulicím na trhu s byty patří v současné době ulice Karla Hynka Máchy, Riegrova, Čejky, Bezručova. „Je to různé, ale tak, jako jinde jsou teď úplně nejžádanější byty v cihlové zástavbě. Ve Frýdku-Místku je teď také velmi vyhledávaná lokalita Berlín, která se opravuje. Dříve tam bydlelo hodně Romů, ti už jsou dneska pryč,“ říká Kurko. Okraje? Pěkná příroda Střed města není výstavní lokalita ve městě, ale jak vypadají jeho nejzažší části? Jih a východ města – to je Skalice. Předseda tamního osadního výboru Stanislav Vašík říká, že na jižním i východním konci je především pěkná příroda. Na nejvýchodnějším výběžku Frýdku-Místku je Skalický dvůr, kde se mohou zájemci učit jezdit na koni. Nedaleko je pěkně upravená kaplička a také přírodní rezervace Skalická Morávka. Na jihu je mimo jiné osada Kvíčalka, jejíž název vznikl podle ptáka kvíčaly.
Je tam také kopec Myšinec a chatová osada. Nejjižnější část vede směrem na Janovice. Vladimír Kafka, který bydlí nedaleko nejjižnějšího bodu města, by své bydliště neměnil. „Je tady klid, je tady krásně. A jsem rád, že patříme pod Frýdek-Místek. Jinak by nám asi v zimě nikdo neprotahoval cesty,“ říká Kafka.
Západ – to je část města Chlebovice, ulice Příborská. Kolem areálu bývalé střelnice ministerstva vnitra běhají srny. Budovy s vymlácenými okny pomalovali sprejeři nečitelnými nápisy. „To je náš západ. Bohužel, nic pěkného kromě přírody. Myslivci tam mají posedy. Střelnici vybydleli bezdomovci. Nemůžeme s tím teď nic dělat. Lidem to vadí, ale je to majetek ministerstva vnitra a s tím nic dělat nemůžeme,“ říká šéf chlebovického osadního výboru Ivan Pavlas.
Sever katastru města Frýdek-Místek, to jsou lesy mezi osadami Kouty a Rohov. „Říkalo se tomu prý Kafčonky, protože lidé, kteří poblíž bydleli, uvařili každému návštěvníkovi dobré kafe,“ říká o původním názvu předseda osadního výboru Lískovec Pavel Znišťál. Střed, sever, jih, východ, západ. Mimo panelákového centra je to pořád příroda. „To je to, proč tu tak rádi bydlíme,“ říká Kafka.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!