CTP chystá velké projekty na severu i na jihu Moravy | e15.cz

CTP chystá velké projekty na severu i na jihu Moravy

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ačkoli se ekonomická recese nevyhnula ani České republice a už několik měsíců hýbe realitním trhem, je možné do budoucna hledět s optimismem.

Podle ředitele developerské společnosti CTP Remona Vose totiž zůstane oblast realit v České republice hodnotnou devízou zejména proto, že tato země potvrdila status dobré lokality, a to především v době ekonomické recese.

Jak se obecně díváte na vývoj trhu s průmyslovými nemovitostmi v ČR?

Dá se očekávat, že v nejbližších měsících bude na trh dodáno minimum nových projektů a ceny nájmů se stabilizují. Momentálně jsou volné nemovitosti nabízeny za sníženou cenu, což bude trvat do doby, dokud trh neabsorbuje převis nabídky. Minimálně dočasně skončila výstavba formou spekulativního developmentu. Pokud mohu mluvit za naši firmu, momentálně pokračujeme v investicích do pozemků a v letošním roce plánujeme dokončit přibližně 18 budov o celkové rozloze zhruba 100 tisíc metrů čtverečních.

CTP pokrývá svými projekty několik lokalit České republiky. Jaké jsou vaše plány do budoucna? Budete dále rozšiřovat kapacity stávajících CTParků?

Vlastníme zhruba 160 budov, které jsou umístěny v našich obchodních parcích. V současné době vlastníme a provozujeme 36 obchodních parků. Většina z nich se nachází na území České republiky, především v regionech Plzně, Brna a Ostravy. Jsou to velice atraktivní lokality s tradicí moderní výroby, dostatkem talentovaných lidí a místa se strategickou polohou vůči zbytku Evropy a rozvinutou infrastrukturou, která přitáhnou další investice do těchto regionů. V těchto lokalitách máme dostatek pozemků na to, abychom zde vybudovali dalších až 1,4 milionu metrů čtverečních pronajímatelné plochy. Česká republika zůstane i nadále naší klíčovou lokalitou, ale plánujeme rozvoj obchodních parků v dalších pečlivě vybraných regionech v zahraničí. Jde především o Slovensko, Rumunsko a část Polska.

Na letošním veletrhu investičních příležitostí MIPIM získalo město Brno v kategorii měst s 250 až 500 tisíci obyvateli prestižní ocenění Město budoucnosti. Společnost CTP je v B rně dlouhodobě velice aktivní, ať už jde o CTParky nebo o kancelářský projekt Spielberk Office Centre. Myslíte si, že toto ocenění může Brnu přinést další zájem komerčních subjektů, které případně mohou najít využití ve vašich projektech?

Jaké další aktivity chystáte v jihomoravské metropoli?

Kromě Spielberk Office Centre budeme rozšiřovat také naši CTZone v Brně. Nedávno se nám podařilo umístit zde různé společnosti a budeme pokračovat ve výstavbě tzv. CTBoxů pro nové klienty. Ty budou připraveny do konce tohoto roku. Navíc jsme dokončili 15 tisíc metrů čtverečních pro výrobu, které má pronajaty náš dlouhodobý klient, společnost CCI (součást skupiny IMI), v CTParku Brno South nacházejícím se u brněnského letiště. Zahájili jsme také stavební práce na další budově v CTParku Brno South. Tato budova nabídne zhruba osm tisíc metrů čtverečních plochy pro kancelářské využití a lehkou výrobu. Větší část budovy je pronajata.

Dalším klíčovým místem aktivit CTP je Ostrava. Co plánujete v této moravskoslezské metropoli?

[file:6956:small:right]

Před dvěma lety koupila naše firma pozemek na náměstí Republiky a od té doby připravujeme moderní kancelářský „A“ projekt nazvaný IQ Ostrava. Podoba projektu byla navržena v úzké spolupráci s amsterodamskými architekty Studio Acht a Lodewijk Baljon. Projekt nabídne zhruba 22 tisíc metrů čtverečních kancelářských prostor, podzemní parkoviště, restauraci a servisní zařízení v přízemí budovy. Součástí projektu bude také prostor pro sportovní a volnočasové aktivity. Předpokládáme, že stavební práce budou zahájeny v nejbližších šesti až dvanácti měsících a že celá budova bude dokončena v průběhu roku 2012. Současný trh kancelářských prostor v Ostravě je omezený na několik málo projektů a v nadcházejících dvanácti měsících se dá očekávat jenom minimum nových projektů. I proto jsme přesvědčení, že načasování pokračování na projektu IQ Ostrava je správné.

Profilujete se především jako firma podnikající v oblasti logistických parků. Proč jste se pustili do kancelářského projektu a proč právě v Ostravě?

Ano, jsme známí především díky naší síti CTParků, ale do našeho portfolia patří i jiné formy developmentu. Kancelářský development je logickým krokem, který je často navázán na výrobu, kancelářské plochy jsou využívány pro designová centra. Kancelářské prostory často obsazují naši stávající klienti, kteří si současně pronajímají prostory pro výrobu, servisní střediska pro počítače nebo logistiku. Jako příklad těchto společností mohu uvést naše klienty DHL, Honeywell, Acer, Edwards atd. Kancelářský projekt IQ Ostrava představuje efektivní kancelářský prostor podobný tomu, který jsme postavili v Brně.

Jakým způsobem financujete své projekty, máte dostatek vlastních prostředků? Pokud využíváte bankovních úvěrů, jak jste se vypořádali s obtížnějším přístupem k finančním prostředkům?

Spolupracujeme s pěti bankéři, každý z nich financuje část našeho portfolia o 155 budovách. Banky zahrnují Raiffeisenbank, ING a Komerční banku. S těmito bankami také spolupracujeme na budoucích projektech. V průběhu posledních šesti měsíců se situace významně zlepšila a banky nyní nabízejí projektové financování, i když podmínky jsou samozřejmě odlišné ve srovnání s rokem 2007.

CTP se v poslední době věnuje také investicím do solárního programu na svých projektech, což je jistě zajímavým bonusem pro nájemce. V jaké fázi se tento plán nachází a na jakých projektech bude aplikován?

CTP bude letos investovat 34,5 milionu eur do solárních panelů na střechách budov v obchodních parcích. První fáze solárního projektu o 4,2 MW byla zahájena letos v únoru. Solární panely jsou nyní nainstalovány na budovách v CTZone Brno, CTPoint Jihlava, CTPark Brno South a CTPark Brno. Zkušební provoz jsme spustili na počátku května. CTP nyní pracuje na druhé fázi projektu, který bude zahrnovat zejména budovy v CTParku Ostrava. Dokončení solárních panelů je plánováno na 3. a 4. čtvrtletí 2010. Naším cílem je vyrobit zhruba 15 MW z obnovitelných zdrojů do konce tohoto roku.

Na závěr mi dovolte jednu osobnější otázku. Jak jste se vůbec dostal do ČR a jak se vám tady žije?

Do České republiky jsem přišel ve 24 letech a do této země jsem se zamiloval. S rodinou žijeme spokojený život v Praze a ceníme si toho, co tato země nabízí v průběhu všech ročních období.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video