Čtvrtletní zisk Applu stoupl na rekordních 18 miliard dolarů | e15.cz

Čtvrtletní zisk Applu stoupl na rekordních 18 miliard dolarů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čistý zisk americké technologické společnosti Apple v prvním finančním čtvrtletí meziročně stoupl o 38 procent na rekordních 18 miliard dolarů (441,5 miliardy korun). Podle agentury DPA jde o nejvyšší čtvrtletní zisk v historii podnikového sektoru Spojených států.

Společnost Apple těžila z rekordního prodeje nových telefonů iPhone 6 a iPhone 6 Plus během vánoční sezony. Firma ve čtvrtletí končícím 27. prosince prodala celkem 74,5 milionu telefonů iPhone, zatímco před rokem to bylo pouze 51 milionů telefonů.

Celkové tržby společnosti se zvýšily téměř o 30 procent na 74,6 miliardy dolarů. Růst prodeje telefonů iPhone totiž převážil nad poklesem poptávky po tabletech iPad. Tržby výrazně překonaly očekávání analytiků, kteří je podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 67,69 miliardy dolarů. Akcie podniku po zveřejnění výsledků posílily o zhruba pět procent.

Společnost Apple se zpočátku soustředila na výrobu osobních počítačů. V uplynulých deseti letech však začala nabízet i populární hudební přehrávač iPod, mobilní telefony iPhone a tablety iPad. Spustila rovněž internetovou prodejnu hudby iTunes.

Chytré hodinky budou v dubnu

Dlouho očekávané hodinky představí Apple v dubnu. Šéf firmy Tim Cook to oznámil v rámci tiskové konference k výsledkům hospodaření. Dosud Apple o přesném termínu prodeje svého nového zařízení, které představil loni v září, neinformoval, firma hovořila jen o „začátku roku 2015“. Apple si od hodinek slibuje další zvýšení tržeb a zisků a další nové zákazníky, které rozšíření „ekosystému“ této značky přiláká.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video