Další divize IBM míří do Číny. Lenovo ji kupuje za 2,1 miliardy | E15.cz

Další divize IBM míří do Číny. Lenovo ji kupuje za 2,1 miliardy

Další divize IBM míří do Číny. Lenovo ji kupuje za 2,1 miliardy
Lenovo (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Keso S via Flickr

pav

Čínská firma Lenovo, aktuálně největší výrobce počítačů na světě, ovládne po deseti letech další část americké technologické firmy. Po osobních počítačích do čínských rukou míří i divize výroby levných počítačových serverů x86. Lenovo zaplatí 2,1 miliardy dolarů (zhruba 46 miliard korun).

Akvizici čínský obr dotáhne ve středu, jak informovala agentura Reuters. Kupní cena je nakonec o něco nižší, než se dříve předpokládalo. Původní odhady hovořily o částce 2,3 miliardy dolarů. Transakce je považovaná za největší převzetí čínskou firmou v technologickém sektoru.

Společnost Lenovo ohlásila dohodu o koupi divize s názvem x86 už letos v lednu. Prodej pak v srpnu schválily americké regulační úřady.

Ohlášení transakce přišlo necelých deset let poté, co Lenovo za 1,75 miliardy dolarů koupilo divizi IBM pro výrobu osobních počítačů. Akvizice firmě pomohla stát se největším dodavatelem počítačů na světě. IBM naopak v posledním desetiletí přesouvá pozornost od počítačového hardwaru k lukrativnějším službám a softwaru.

Transakce se zřejmě dotkne i zaměstnanců společnosti IBM. Na 7500 lidí zřejmě dostane nabídky na práci pro Lenovo.

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!