Davy lidí obdivovaly promítání na věž Staroměstské radnice | E15.cz

Davy lidí obdivovaly promítání na věž Staroměstské radnice

Projekce na věž Staroměstské radnice představila nejen výstavbu této památky, ale připomněla také významné okamžiky českých dějin.
Projekce na věž Staroměstské radnice představila nejen výstavbu této památky, ale připomněla také významné okamžiky českých dějin.
• 
ZDROJ: CTK/Sulova Katerina

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Davy lidí si včera večer v Praze nenechaly ujít speciální promítání přímo na věž Staroměstské radnice. Díky počítačové animaci tak zájemci mohli třeba vidět, jak budovu porůstalo psí víno, byla posetá hvězdami, zavlála na ní husitská vlajka či jak se bortila po útocích. První desetiminutová projekce začala 15 minut po 20:00. Každou půlhodinu do 22:00 bylo pak připraveno opakování.

Takzvaný video mapping neboli promítání na budovy si získává stále větší oblibu. Tento druh umění je populární zvlášť v cizině. Staroměstská radnice se stala poprvé projekční plochou loni na podzim, kdy orloj slavil 600 let.

Desetiminutovou animaci vytvořilo české výtvarné uskupení The Macula. Příběh mapuje významné okamžiky Staroměstské věže a jejích astronomických hodin. Začíná v roce 1410. Publikum mohlo vidět výstavbu památky, hvězdné nebe se znameními zvěrokruhu či vnitřek orloje s ozubenými koly.

Za tónů husitského chorálu pak po zdivu klouzaly stíny zbraní a vlála na něm bílá vlajka s rudým kalichem. Projekce připomněla i popravu českých pánů v roce 1621, konec války v roce 1945 či pád komunismu.

Publikum promítání ocenilo aplausem. Slyšet byly i nadšené výkřiky „Bravo“. Program budou moci Pražané i turisté zhlédnou každou sobotu až do 22. října.

Pražští radní se po loňském úspěchu rozhodli promítání na radniční věž znovu podpořit. Už minulý rok v prosinci na přípravu letošních projekcí vyčlenili 1,25 milionu korun. Doporučili také, aby se projekt podporoval i v příštích letech.

ilustrační fotoAutor: CTK/Sulova Katerina

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video