Dienstbier: S kmotry v zádech to nejde | E15.cz

Dienstbier: S kmotry v zádech to nejde

Fanoušek Bohemians Jiří Dienstbier dosud „kopal“ jen v zastupitelstvu Prahy 2. Teď chce o „soutěž“ výš. Stát se primátorem.

Více slušnosti, otevřenosti a zeleně. To slibuje metropoli kandidát ČSSD Jiří Dienstbier.

Voliči ho zatím znají hlavně díky stejnojmennému otci, bývalému ministru zahraničí. Přívlastek „mladší“ mu nevadí. „Chápu, že nás novináři potřebují rozlišit,“ říká Dienstbier.

Co jste se od otce jako politika naučil?

Že o dobré věci musím usilovat vždy. Bez ohledu na to, jestli mám šanci na jejich prosazení.

Socialisté v Praze favority rozhodně nejsou. Vypadá to na souboj ODS a TOP 09.

Pokud se budeme chovat věrohodně a v souladu s tím, co říkáme, máme i v Praze slušnou perspektivu. Když naše partnerské strany dokážou dlouhodobě vyhrávat ve Vídni, Berlíně nebo Paříži, není žádný důvod, proč by neměla ČSSD úspěšně oslovit i Pražany.

Ale za vás v Praze v minulých volbách neuspěla ani Petra Buzková. Proč by měl obstát Jiří Dienstbier?

Protože chce důsledně a trpělivě vysvětlovat hodnoty ČSSD. Věřím, že jsou zajímavé a užitečné pro většinu Pražanů.

Koho vidíte jako možného povolebního spojence?

Programově nejblíž jsou nám zelení. Kromě nás ale budou nejspíš v zastupitelstvu už jen ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Při jednání o koalici s nimi bychom museli udělat řadu kompromisů. Nedokážu si ale představit, že se dohodneme s těmi, kteří Prahu řídí dnes.

Ani s „jinou“ ODS?

Musí odejít politici, za jejichž zády stojí takzvaní kmotři. S nimi Prahu nezměníme. A na kandidátce ODS nevidím kromě tří nových tváří žádnou velkou změnu.

Mediální odborníci vám vytýkají šedivou kampaň s prázdnými slogany… Co třeba heslo „Více zeleně, méně betonu“. Kam přidat zeleň, kde ubrat beton?

Třeba ve známém případu Trojmezí. Tam chceme zachovat zelené plochy, ne stavět. Také sportoviště by neměla ustupovat komerční výstavbě. To je i případ mně blízkého stadionu Ďolíček.

Jste významným členem Družstva fanoušků Bohemians. Kdybyste bydlel v Praze 10, dal byste hlas ČSSD nebo Desítce pro domácí, za níž kandidují příznivci Bohemians a Slavie?

Jsem členem sociální demokracie a disciplinovaně volím svoji stranu. Ale snaha fanoušků je mi samozřejmě velmi sympatická.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!