Disneyho nefunkční reklama na optimismus | E15.cz

Disneyho nefunkční reklama na optimismus

Země zítřka
Země zítřka
• 
ZDROJ: falcon

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Země zítřka se sice může tvářit jako nové velkolepé sci-fi s Georgem Clooneym, ale jméno, které snímek definuje o dost lépe, zní Walt Disney. Výchovný příběh plný naděje připomíná americká rodinná dobrodružství dřívějších, předinternetových let.

Hrdě a občas i zábavně se staví proti současné módě dystopií, v nichž budoucnost vypadá jako temné místo plné bojů, tyranů, kast a hladových her. Zítřek je možné změnit k lepšímu, když tomu budeme věřit, tvrdí bezelstně tato sci-fi a svůj pozitivní vzkaz míří hlavně na necyniky, kteří by mu mohli věřit – na dospívající děti.

I proto není hlavním hrdinou Frank hraný hvězdným Georgem Clooneym, zástupce zhrzených, zklamaných, unavených dospělých, který v ději začne hrát větší roli až chvíli před půlkou, ale energická, tvrdohlavá, vytrvalá středoškolačka Casey Newtonová, plná otázek a zvídavosti (která se tu často mění v otravnost). Bohužel je tato zásadní postava špatně obsazená Britt Robertsonovou, která vypadá ještě starší než na svých 25 let.

Srdcem filmu se tak stává Athena (13letá Raffey Cassidyová), verbířka nových obyvatel Země zítřka, futuristického města v jiné dimenzi, kde mohli žít jen chytří snílci. Namísto toho ale už čtvrt století let pustne. Proč, to Casey i diváci objeví během dlouhé cesty, spojené s honičkami a čas od času oživené akční scénou, dost brutální na to, aby měl film u nás přístupnost 12 let a v USA se doporučoval rodičovský doprovod.

Dospělí se mohou hodit i u vysvětlování vědeckých částí obsahu, ani oni ale nevysvětlí nevěrohodné aspekty příběhu, jeho vnitřní rozpory a vnější zmatky a neschopnost vyjít úplně ze škatulek blockbusterů, kde vše nakonec vyřeší jeden hlasitý výbuch.

Starší diváci si tak film asi užijí méně, nejen kvůli českému dabingu (v němž Clooneyho ani nemluví Jan Kanyza jako v Pohotovosti). Země zítřka je film ukecaný, didaktický, natažený, obsahuje několik jednoduchých poselství a povrchních metafor. K tomu ani v Imaxu moc neoslní vizuální stránkou míchající retro a futuro. Brad Bird, oslavovaný po úspěchu animáků Úžasňákovi a Ratatouille i po hraném debutu M:I – Ghost Protocol, tu jako režisér a spoluscenárista spíš selhal. Díky své upřímné snaze být jiný a naverbovat nové malé optimisty si za to ale nezaslouží zatratit.

Země zítřka
(sci-fi, USA, 130 minut)
Režie: Brad Bird
Hrají: Britt Robertsonová, Raffey Cassidyová, George Clooney, Hugh Laurie
Hodnocení: 50 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.