Dobrých skutků není nikdy dost | E15.cz

Dobrých skutků není nikdy dost

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V období svátků mohou lidé z Frýdecko-Místecka udělat radost bezdomovcům nebo zvířatům v útulcích.

Smutné vytí se rozléhá v okolí psího útulku v Sedlištích. Uvnitř stojí kotec vedle kotce a ve většině znich jsou nejméně tři páry smutných očí. Místo oslav se svými pány se psi tísní na několika metrech
čtverečních. Provozovatelé útulku přivítají každou pomoc.
Pokud si někdo nemůže odvést psa, může pomoci jinak. „Byli bychom vděčni za granule, piškoty, konzervy, nerezové misky nebo boudy,“ říká pracovnice útulku v Sedlištích Eva Vinklárová.
Období Vánoc bývá v útulcích nejsmutnější. „Dostávají se sem hodně týraní psi. Někteří lidé jsou o svátcích smutnější než jindy. Svou náladu si potom vybijí na psovi a vyhodí ho,“ dodává Vinklárová.
Frýdecko-místecký útulek je každoročně už před vánočními svátky plný. A po Vánocích v něm psů ještě přibude. „Před měsícem jsme měli asi třicet psů. Teď jich je přes padesát. Snažíme se jim získat co nejdříve majitele,“ popisuje Vinklárová.

Večeře v Lidovém domě

Vánoce nepatří k oblíbeným svátkům ani mezi bezdomovci. Spousta z nich končí ve Slezské diakonii. V denním centru jsou o svátcích nekončící řady žadatelů o pomoc. To potvrzuje i zástupkyně vedoucího Alena Malíková.
„Denní centrum máme otevřené skoro pořád. Lidé bez střechy nad hlavou si mohou dát čaj nebo teplou polévku,“ přibližuje Malíková.
V azylovém domě Bethel, který Slezská diakonie provozuje, jsou nejenom před svátky vděčni za každou pomoc. „Nejdůležitější jsou hygienické potřeby a jídlo. Moc bychom si přáli, kdyby s námi
navázal spolupráci nějaký obchodní řetězec a dodával jídlo,“ připouští velké vánoční přání Malíková.
A co by přivítali pracovníci Charity? „Jednoznačně peníze. Ty jsou potřeba vždy, nejenom o Vánocích,“ říká Radek Pácl z Charity.
Lidé bez domova nemusí být o Štědrém dnu sami. Charita a Slezská diakonie pro ně připravila štědrovečerní večeři v Lidovém domě.
„Loni byla v denním centru, letos přijde mnohem více lidí. Bude jich přes sedmdesát. Proto jsme akci přesunuli,“ říká za diakonii Malíková.

Kde se dá pomoct

• Psí útulek tel. 777 103 234
• Slezská diakonie tel: 558 638 709, č. ú. 23035791/0100
• Charita Frýdek-Místek tel: 558 435 449, č. ú. 161992426/0300
• Dětský domov Frýdek-Místek tel: 558 412 411, č. ú. 19-3754230287/0100
• Dobrovolnické centrum ADRA tel: 558 436 261, č. ú. 190 652 949/0300

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video