Dorazily nové fotky Pluta. Není to hrouda mrtvého kamení, zjistili vědci | E15.cz

Dorazily nové fotky Pluta. Není to hrouda mrtvého kamení, zjistili vědci

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podrobné snímky planety Pluto a jejího měsíce Charona, které ve středu vyslala na Zemi sonda NASA New Horizons, uvedly vědce v úžas, protože hned zkraje detailního výzkumu přinesly řadu nečekaných odhalení. Za zvlášť překvapivou považují odborníci skutečnost, že Pluto není hrouda mrtvého kamení a ledu, jak se dosud předpokládalo.

Snímky povrchu Pluta překvapivě nezachycují žádné krátery po dopadu kosmického materiálu. To naznačuje, že povrch trpasličí planety neformovaly kolize s vnějšími objekty, ale vnitřní teplo. Pluto je geologicky aktivní, překvapivě „mladý“ se zdá být i jeho měsíc Charon.

Díky sondě také vědci vědí, že Pluto je větší, než se soudilo - jeho průměr dosahuje délky 2370 kilometrů, což jsou zhruba dvě třetiny Měsíce.

Záběry sondy ukazují úsek planety velký asi 240 kilometrů. Je na něm vidět horský hřbet vysoký zhruba 3350 metrů a desítky kilometrů dlouhý. Vědci tvrdí, že stáří hor, které jakoby vyrostly z ledového podloží, je jen 100 milionů let. Stáří planety je přitom 4,5 miliardy let.

Teplo, které zřejmě nitro planety rozehřívá, může být důsledkem rozpadu radioaktivních látek, které jsou v planetárních objektech běžně přítomné, uvádějí experti NASA. Nebo může jít o vliv energie, která se uvolňuje postupným zamrzáním podzemního oceánu.

Pokud jde o Charon, který je rozměrem asi poloviční ve srovnání s Plutem, nacházejí se na něm kaňony hluboké pět až deset kilometrů, které jsou součástí soustavy údolí a skal dlouhé tisíc kilometrů.

Snímek Charonu byl pořízen už v pondělí, fotografie Pluta v úterý asi půldruhé hodiny předtím, než se sonda k trpasličí planetě nejvíc přiblížila. Ještě lepší snímky se proto teprve čekají. Vědci je podle AP představí možná už na páteční tiskové konferenci NASA.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video