Došplhal si pro medaile

Dvacetiletý Vladimír Kratochvíl šplhá na laně i po skalách. Po titulu dorosteneckého mistra republiky bude letos bojovat mezi muži.

Závodník pustí časové zařízení. Zakmitá rukama a během několika vteřin je na vrcholu osmimetrového lana.
Bedřich Šupčík to v roce 1926 na olympiádě stihnul za 7,2 vteřiny a byla z toho první zlatá olympijská medaile pro Československo v historii.
Vladimír Kratochvíl z Českých Budějovic to o téměř sto let později takhle rychle ještě nesvede. Jeho rekord je o dvě desetiny pomalejší. Je mu ale dvacet let a závodům v olympijském šplhu se věnuje druhým rokem. V Budějovicích je mezi dospělými jediným. „Těch 7,4 vteřiny určitě není strop. Pokud pořádně zaberu v tréninku, mohl bych se pod sedm dostat,“ říká Vladimír Kratochvíl.
V minulém roce byl ještě studentem gymnázia v Jírovcově ulici. Jako malého ho rodiče přihlásili do budějovického Sokola na gymnastiku a v sokolské všestrannosti skončil mezi dorostenci dvakrát na druhém místě v republice. Naposledy se mu to povedlo v roce 2008.
„Loni jsem maturoval, tak už jsem to tolik nehrotil,“ uvádí. Jenže ještě v minulém roce si připsal další úspěch. Na mistrovství republiky v olympijském šplhu zvítězil mezi dorostenci na čtyř a půl metrovém laně. Tenhle rok už je mezi muži a také na laně osmimetrovém. Ani tady se neztratil.
Při olympijském šplhu závodníci lezou na osmimetrovém laně ze sedu a jen za pomoci rukou. Poprvé se tento sport objevil na olympiádě v roce 1896, a přestože na nich byl jen čtyřikrát a naposledy v roce 1932 v Los Angeles, má v Čechách tradici. Další Čech Aleš Novák drží světový rekord v čase 4,87 vteřin z předloňského roku. Cestu ke šplhu si Kratochvíl našel sám. „Na závodech v sokolské gymnastice jsem se potkal s jedním šplhavcem,“ popisuje. A pak se zkusil přihlásit na závody, začal sám cvičit a postupně se zlepšoval.
„Když máte trochu vůli, je to sport, který se dá relativně rychle natrénovat,“ dodává Kratochvíl. Obnáší to tréninky několikrát týdně na laně, kde si postupně přidává zátěž a k tomu také nesmí chybět posilovna.
„Musíte umět skloubit sílu s technikou. Svalovci z posiloven by tady moc dobrých časů neudělali,“ vysvětluje.

Celé léto strávil ve skalách

V současné době studuje policejní akademii v Praze. S gymnastikou už skončil a teď se věnuje horolezectví na obtížnost. „Celé léto jsem strávil ve skalách. To je teď takový můj hlavní sport,“ dodává. Ovšem blíží se prosincové mistrovství republiky ve šplhu a to si nechce nechat ujít. Před dvěma roky ho uchvátila atmosféra závodů a i nadále se chce poměřovat s ostatními.
„Jak bych chtěl dopadnout? To si netroufám říct, protože nevím, jak budu mít natrénováno,“ uzavírá Vladimír Kratochvíl a doufá, že by jednou mohl ve šplhu na laně sestavit i budějovický tým. Třeba do Písku s sebou přivezl dva kamarády v dorostenecké kategorii. Sám tam obsadil třetí místo.