Dotované mobily skončí, připravte se na splátky | E15.cz

Dotované mobily skončí, připravte se na splátky

Úvodní sdělení na webu amerického T-Mobilu a telefony na splátky
Úvodní sdělení na webu amerického T-Mobilu a telefony na splátky
• 
ZDROJ: MobilMania.cz
Zaplatíte dva tisíce a od amerického T-Mobilu si odnesete iPhone 5. Zbytek splatíte měsíčně. Žádná dotace ani úpis, přesto operátor vymyslel jak zákazníka podržet.

Když v lednu loňského roku vstoupil na francouzský trh Free Mobile, nabídl mobily na splátky namísto tradiční kombinace dotace plus úpis na roky. Princip je jednoduchý – platíte fixní paušál a k tomu splácíte telefon třeba po dobu dvou let. Splátky jsou výhodné, k aktuální ceně nepřeplatíte nic nebo jen minimum, a když se šikne lepší nabídka, můžete za ní jít, aniž by vás operátor pokutoval za vypovězení smlouvy. Telefon však splácíte dál, dokud není celý váš.

Zdá se, že právě takový princip začnou operátoři využívat ve větší míře, jelikož ceny služeb ve světě výrazně klesají, trh je velmi pružný, mnohdy se ceny služeb mění doslova ze dne na den a drahé mobily levně či zdarma ke smlouvě na obligátní dva roky se operátorům přestávají vyplácet. Ale také zákazník může klidněji spát, jelikož nemá svázané ruce.

Kde je levně, zvoní dotacím hrana

Smartphony na splátky jsou běžnou praxí například v Litvě. Ono to ani jinak nejde, pokud operátor nabízí 1000 minut, 5000 SMS a 300 MB dat za necelé dvě stovky korun, pak není z pohledu operátora pro dotaci prostor a je třeba hledat kompromisní řešení.

Opačná situace nastává, pokud si operátor za podobný tarif účtuje 1 500 Kč (Česká republika), to pak lze nějakou malou dotaci dát, zákazníka navnadit a postaru uvázat smlouvou na léta. Není to ale trend, který by do budoucna sledovali operátoři ve světě. Ano, mnoho z nich tento model stále využívá, ale s klesajícími tržbami a přesunem směrem k rychlým datovým sítím a internetovým službám včetně VoIP zcela nepochybně začne model „kup si sám či na splátky“ vytlačovat tradiční dotace a smlouvy na dobu určitou. Jenže smlouvy by si operátoři rádi podrželi.

Nového modelu se chopil americký T-Mobile, který se v minulosti potýkal se silným odlivem zákazníků ke konkurenci. Nyní operátor mění strategii a telefony bude prodávat na splátky, avšak pozor, budou blokované! Na druhou stranu, zákazník oproti ceně v době koupě nic nepřeplatí, naopak ušetří. Třeba iPhone 5 s pamětí 16 GB vyjde na sto babek (2 000 Kč) přímé platby a čtyřiadvacet měsíčních splátek po dvaceti dolarech (400 Kč). Suma sumárum 11 600 Kč, což je cena o 1 400 Kč nižší, než na Apple Storu.

Úvodní sdělení na webu amerického T-Mobilu a telefony na splátky Autor: MobilMania.cz
Úvodní sdělení na webu amerického T-Mobilu a telefony na splátky

T-Mobile bude blokovat jen telefony v procesu splátkování a po řádném splacení je odblokuje. Ostatně jak při prezentaci nové nabídky poznamenal John Legere, šéf T-Mobilu, magnetový operátor není přítelem zablokovaných zařízení… Vlastně doufá, že zákazníci konkurence s nevyužitým telefonem si k T-Mobilu přijdou čistě pro SIM s tarifem pro sebe i pro rodinu. A čím víc paušálů si zřídí, tím více ušetří.

S boomem virtuálů a za neustálého poklesu cenové hladiny nelze očekávat nic jiného, než uplatňování modelu splátkování telefonů na dalších trzích včetně ČR.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.