Dotýkejte se exponátů, vyzývá výstava | e15.cz

Dotýkejte se exponátů, vyzývá výstava

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vyzkoušet si své smysly, postřeh, namáhat si mozek nad hlavolamy. To vše umožňuje nová interaktivní výstava v karlovarském muzeu.

Dotýkati se exponátů přikázáno! Takové je motto pokračování výstavy Hry a klamy s podtitulem Poznávej se, kterou návštěvníkům nabízí muzeum na Nové Louce. Výstava navazuje na velice úspěšnou první expozici Hry a klamy, která se uskutečnila před necelými třemi lety.
„Interaktivní exponáty jsou vyrobené ve spolupráci s českými vědci. Na výstavě jsou k dipsozici návštěvníkům všech věkových kategorií hlavolamy, kvízy, hádanky, skládačky a optické klamy. Jednoduše a efektivně zprostředkují a vysvětlí jevy, o kterých se dozvídáme nebo jsme je již zapomněli z hodin fyziky a biologie, jevy, které nám mnohdy pouze vysvětlili bez názorné ukázky. Tady si lze vyzkoušet přírodní zákony, osvěžit si zapomenuté znalosti ze školy, prověřit své smysly, změřit rychlost svých reakcí a prostě si hrát,“ říká ředitelka muzea Lenka Zubačová. Na sedmi desítkách exponátů si návštěvníci připomenou a zcela naplní známou myšlenku významného českého renesančního učence Jana Amose Komenského, že formou hry se lze poučit. I když slovo exponát není v tomto případě zcela na místě, neboť vyvolává představu muzejního předmětu, kterého se nelze dotýkat. Tady je tomu ovšem zcela naopak.
Putovní výstavu připravilo zábavně-naučné centrum iQpark v Liberci. Zde ji lze vidět od roku 2007 a jen v prvním roce ji navštívilo na sto tisíc návštěvníků. Právě velký zájem o výstavu vedl k myšlence uspořádat výstavu putovní. Už první díl v roce 2008 patřil k nejvíce navštíveným výstavám v karlovarském muzeu.
„Účelem této edukativní výstavy je hledání nových forem vzdělávání, cílem je vzbudit zájem o vědu, techniku a přírodní obory a smyslem je pochopení jevu, jeho příčin a důsledků,“ zdůrazňuje Zubačová.
Málokterá klasická výstava umožní vyzkoušet si na vlastní kůži smysl některých přírodních a fyzikálních jevů, pohotovost a rychlost svých reakcí, řešení matematických úkolů, hlavolamů, kvízů a hádanek či seznámit se s optickými a zvukovými klamy.
Výstava návštěvníky rozhodně pobaví. „Vedle toho je ale její přínos i v nenásilném rozvoji tvůrčích schopností, zejména u dětí a mládeže, v poznávání sebe sama, svých možností a dovedností. Umožní nový pohled na prostředí, ve kterém žijeme, a jde také o aktivní využití volného času spojeného se vzděláváním,“ vypočítává ředitelka muzea.
Výstava je zájemcům přístupná každý den a potrvá až do konce února.

HRY A KLAMY II ANEB POZNÁVEJ SE

* Návštěvníci si vyzkoušejí smysl některých přírodních a fyzikálních jevů, pohotovost a rychlost svých reakcí, řeší matematické úkoly, zkoušejí optické a zvukové klamy, řeší hlavolamy, kvízy a hádanky

* Karlovarské muzeum na Nové louce je otevřené po-ne: 9OE17 hodin

* trvá do 27. února 2011

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video