Dražba: Na obraz od Toyen půl milionu liber nestačilo | E15.cz

Dražba: Na obraz od Toyen půl milionu liber nestačilo

Obraz české malířky Toyen s názvem Poselství lesa
Obraz české malířky Toyen s názvem Poselství lesa
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Surrealistický obraz české malířky Toyen s názvem Poselství lesa, který podle odhadů mohl na londýnské aukci děl meziválečné avantgardy vynést až milion liber (35 milionů korun), nakonec nového majitele nenašel. Nejvyšší nabídka na rozměrné plátno ze sbírky amerických manželů Cullenových měla poloviční hodnotu, což na prodej nestačilo. Největší úspěch sklidil obraz Otakara Kubína s názvem Kubistická postava, který se i s aukční přirážkou prodal za 170 500 liber (téměř šest milionů korun).

V aukční síni Sotheby's se vydražil také obraz Jindřicha Štyrského s názvem Kořeny, jehož cena dosáhla s aukční přirážkou 146 500 liber (5,1 milionu korun).

Jindřich Štyrský (Kořeny)

V Londýně se vydražil také obraz Jindřicha Štyrského s názvem Kořeny Autor: ctk

Surrealistické obrazy Toyen (vlastním jménem Marie Čermínové) dodnes působí uhrančivě a je o ně velký zájem. Proto se předpokládalo, že cenný obraz z roku 1936 bude hlavní atrakcí dnešní aukce. Hovořilo se dokonce o tom, že by se mohl stát jedním z vůbec nejdráže prodaných českých děl v historii.

Toyen (Poselství lesa)

Obraz české malířky Toyen s názvem Poselství lesa Autor: ctk

Plátno znázorňující tajemnou divokou bytost, jež v pařátech svírá utrženou ženskou hlavu, ale nakonec nového majitele nenašlo. Cena po několika příhozech totiž zůstala hluboko pod spodní hranicí odhadu, která byla stanovena na 700 000 liber.

Odhady mířily výše

Celá aukce české avantgardy výrazně zaostala za očekáváním, když se řada děl prodala za nižší než odhadované ceny. Byl to nejen případ Štyrského Kořenů, jejichž cena měla podle odborníků dosáhnout až 250 000 liber, ale i portrétu Andrého Bretona od Toyen, který změnil majitele za 110 500 liber, i když odhad byl až dvojnásobný.

Sotheby's původně odhadovala, že 127 položek se sbírky amerických filantropů Cullenových prodá za zhruba 1,7 milionu liber (asi 60 milionů korun). Konečný výtěžek byl ale méně než poloviční, a to 784 tisíc liber (27,5 milionu Kč).

Více pozornosti tak paradoxně přitáhla aukce evropského moderního umění, kde byli čeští umělci zastoupeni. Za nejvyšší částku se během ní prodalo zmiňované Kubínovo plátno s názvem Kubistická postava, jež pocházelo ze sbírky avantgardního hudebního skladatele Georga Antheila.

Nejdražší obraz od Toyen
Nejdražším obrazem od Toyen tak zůstalo plátno Spící, které se v roce 2009 prodalo za 20 milionů korun bez aukční přirážky.
Obraz od Toyen s názvem Spící. Autor: ctk

Jeho odhadovaná cena byla 80 až 120 tisíc liber, obraz se ale prodal výrazně dráže. Cena se včetně aukční přirážky vyšplhala na 170 tisíc liber (téměř šest milionů Kč). V českých aukcích se přitom cena nejdráže prodaného Kubínova obrazu letos dostala na 5,4 milionu korun. Za tuto cenu se v květnu prodalo Zátiší s podnosem.

Prodala se i fotografie Josefa Sudka

V aukci s názvem Umění 20. století - Jiný pohled se dnes nabízely zejména obrazy méně známých evropských umělců. Z českých tvůrců na ní kromě Kubína byl zastoupen například Emil Filla, jehož zátiší z roku 1930 neznámý kupec vydražil za 80 tisíc liber (2,8 milionu korun).

Nového majitele našlo i dílo od Mikuláše Medka Tři spletité nepřítomnosti, které se i s aukční přirážkou prodalo za 92.500 liber (3,2 milionu Kč), fotografie Josefa Sudka či reliéf sochaře Otto Gutfreunda. Jeho cena více než dvojnásobně překonala původní odhad a dílo se včetně přirážky vydražilo za 25 tisíc liber (necelých 900 tisíc korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video